Slon zavražděný pytláky Každý měsíc jsou nacházeni mrtví zmrzačení a zmasakrovaní sloni, kterým je uřezána hlava nebo chobot. Jsou to sloni, kteří žili v národních parcích v Keni, Čadu a Demokratické republice Kongo. Sucho v oblasti Afrického rohu nese určitou odpovědnost za smrt slonů. Většina mrtvých těl je výsledkem pytláctví, které pohání nelegální obchod se slonovinou, jenž v regionu zažívá v posledních 5 letech boom.

Výsledek: platí za to sloní populace. V Čadu jejich stavy poklesly o více jak 40%. Ze 4000 zvířat v roce 2006 na cca 2000-2500 v roce 2010. V národním parku Tsavo v Keni, žilo před 20 lety asi 35000 slonů, dnes jich přežívá kolem 12000. To je úbytek cca 66%. Podle nevládní organizace Mezinárodní fond pro ochranu zvířat (IONG) je celkem 37 afrických zemí zasaženo pytláctvím, což má za následek smrt téměř 100 slonů denně po celém kontinentu. Pytláci zabíjí především nejsilnější samce kvůli jejich obrovským klům. 
Nicméně mezinárodní obchod se slonovinou byl zakázán OSN v roce 1990 úmluvou o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících rostlin a živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES). Ale v posledních letech některé africké země mohou vydražit své zásoby slonoviny ze slonů, kteří zemřeli přirozeně, anebo byly kly zabaveny pytlákům. Je jasné, že rozeznat legální slonovinu (kly) od nelegální není jednoduché a vzniká tak další místo pro nelegální obchod.

Potom, bez ohledu na původ slonoviny, vše směřuje do Asie. Hlavními zákazníky jsou ve skutečnosti Číňané. Nová studie o obchodu se slonovinou, citoval Guardian, říká, že počet výrobků ze slonoviny prodávaných v jižní Číně, a to zejména ve městech Guangzhou a Fu-čou, se od roku 2004 více než zdvojnásobil. Nejvíc se obchoduje nelegálně.

Předtím, než Čínská společnost dostala kontrakt na vybudování 112km silnice, v Keni nedošlo k pytlačení skoro 30let. Téměř 90% osob zadržených pašeráků slonoviny na letišti Jomo Kenyatta jsou Číňané, jak se zmiňuji ve starším článku zde.

V Číně nastal ekonomický boom a roste kupní síla obyvatelstva. Vznikající střední třída říše jsou opravdu rádi šperky a slonové kosti, a rád to látky, které připisují léčivé účinky. Podle jednoho průzkumu 70% Číňanů věří, že sloní kly vypadávají a dorůstají jako zuby a kupující kupují ty kly, které slonům vypadly.

Asijský trh je také odbytištěm rohu nosorožce, používaného v alternativní medicíně jako lék na mnohé neduhy od nočních můr po úplavici. Výsledek: cena za roh nosorožce explodovala. V Jižní Africe se rovná cena 1 gramu rohu ceně 1 gramu kokainu.

 Tato rostoucí poptávka vedla k dramatickému nárůstu pytlačení nosorožců v Africe. Podle listu Guardian bylo zabito 333 nosorožců v loňském roce (2010) a 193 od začátku roku, z "pouhých" 13 v roce 2007. Výzkumní pracovníci a ochránci zvířat vyzývají Čínu, aby dodržovala zákony na kontrolu obchodu se slonovinou.

Originál článku ve francouzštině zde. 

Spolupracujeme například s