21 dní loveckého safari na zabití levharta, stojí v Tanzanii cca $43,000. Z toho 58,6% šlo přímo pro dodavatele lovu. Méně než 5% šlo vládě na ochranu zvířat a zbytek byl utracen za letenky, charterové lety, poštovné, zabalení a zaslání trofejí a "běžný příspěvek vládě". Žádná zmínka o tom, že by něco šlo do fondu mistní komunity... Přitom tito vrahové tvrdí, že podporují ochranu zvířat a místní komunity. Tyhle čísla jednoznačně potvrzují to, že více jak 90% z celkové sumy spolknou soukromé kapsy a sotva těch 10% jde na ochranu zvířat. Srovnat výdělek z fotosafari a loveckého safari si můžete třeba v tomto článku zde.

Celý článek

Zajímá Vás kolik jsou schopni lidé zaplatit za zvrácenou zábavu, kdy zabíjí mnohdy kriticky ohrožená zvířata pouze proto, aby se doma mohli pochlubit mezi kamarády nebo aby uspokojili svoje chutě po zabíjení?

Ceny jsou vysoké a záleží pouze na tom, jak máte hluboko do kapsy. Na této stránce se pokusíme přiblížit chování firem, které zprostředkovávají smrt a také na ní velmi dobře vydělávají. Pro zajímavost, zde najdete zkopírované ceníky z některých webů a také pár vět z jejich nabídky, které budou použity jako citace - v barevném rámečku.

Napadá mě několik otázek a pokusím se na ně s pomocí selského rozumu i odpovědět.

O co jde firmám zprostředkovávajícím zabíjení v Africe?

Na webu jedné z firem si můžete přečíst zcela neuvěřitelné věci. Zde pár citací:

Afrika je lákavá pro úplné začátečníky i pro vyspělé lovce.

Pokud jim jde oblaho zvířat, jak často říkavají, proč nechávají střílet i lovce, kteří nejsou zkušení a pořádají pro ně lovy? Pokud máte peníze, není problém domluvit si zabití zvířete, i když je vám třeba 100 let a nemusíte mít například ani nohy. Není neobvyklé, že bohatí rodiče "odmění" třeba 12 leté dítě a koupí mu k narozeninám možnost zastřelit si třeba levharta. Jestli chcete vidět, jak vypadá v praxi zabití zvířete třeba až na sedmý výstřel, můžete se podívat na tohle i jiná videa.

Když budete číst dál, nutně se musíte zamýšlet nad aktivitami a myšlením těchto firem.

Nejzajímavější jsou oblasti lovu hraničící s přírodními rezervacemi. Tyto rezervace se zákazem lovu jsou velmi bohaté na zvěř, nejsou oplocené, takže v sousedních oblastech je zvěře dostatek.

Firma vlastně navádí a přivádí lidi k přírodním rezervacím a libuje si v tom, že zabije i zvířata, která se dostanou za hranice rezervace. V Africe se stává, že při těchto lovech jsou tyto hranice překračovány úmyslně. To ale nikdo z nich nepřizná.

Je nesporně nejbohatší africkou zemí s hlediska sortimentu (až 40 druhů zvěře)a s hlediska nabídky loveckých možností.

Proč firma nazývá zvířata sortimentem?

Slon trofejový do 60Pf cena 12500 usd - slon nad 60 Pf 15500 usd - slon bez klů 3700 usd
Slon (30lbs kly) $ 22,000 - $ 26,000
Slon (50lbs kly) $ 42,000 - $ 46,000
Slon (65 - 80lbs kly) $ 60,000 - $ 70,000
Slon (100lbs) POR
Slon poplatek za licenci: $ 1,500 (peníze pro stát)

Proč stojí slon bez klů méně, než slon s kly? Přece jim podle jejich slov nejde pouze o to, aby ulovili zvíře s největší trofejí, jde jim přece o lov a o sportovní zážitek nebo že by ne? Přoč stojí menší slon méně než větší? Je z něj menší "sportovní zážitek"? Každý normální člověk tuší, že ne. Je jasné, že těmto ubožákům (ať už firmám nebo popmatencům, kteří jezdí zabíjet) jde pouze o vraždění zvířat, která mají co největší trofeje a samozřejmě také o ta zvířata, která jsou nejvzácnější. Také ceny antilop se liší podle velikosti trofeje. Na otázku proč, už odpověď známe.

Jen pro zajímavost se podívejte jaké mívali sloni v Africe kly. Dneska takových slonů najdete v celé Africe maximálně několik desítek. Tahle hovada jsou schopna zabít zvíře i v parku nebo si počkat až obrovský sloní samec park opustí. Takto přišel o život jeden ze slonů z Amboseli, který měl jedny z největších klů na světě. Tento slon byl velmi dobře znám i veřejnosti z pořadu na Animal Planet o slonici Echo.

Slona s takto obrovskými kly v Africe dnes už téměř nepotkáte.

A nakonec pár neskutečných perliček z webů agentur, které zprostředkovávají smrt.

V Namibii je možný exkluzivní lov geparda! Je to jediná země Afriky, která tuto nejrychlejší kočkovitou šelmu loví. V nabídce je i lov leoparda. Bližší informace o cenách a způsobu lovu podáme na vyžádání.

 

V případě zájmu lze zorganizovat lov netrofejové zvěře, tj. zvěř samičí, popřípadě mladší samčí. Ceny této zvěře se pohybují cca na polovině cen zvěře trofejové.

Ještě někdo věříte tomu, že těmto firmám nejde pouze o peníze a o jejich osobní prospěch? Jak může kterákoli firma nebo jakýkoli z omezenců, co jezdí do Afriky zabíjet tvrdit, že prospívají živým zířatům? Stačí se podívat, co udělal člověk za pár desítek let, se stále oblíbenější trofejí - se lvem. Jeho stavy jsme zdecimovali o přibližně 95% jen za pár desítek let. Více zde v článku.

Firmy se dnes předhánějí v nabídce tzv. "balíčků", kde je dementům, kteří si myslí, že jsou lovci, nabízeno zabití většího počtu zvířat za nižší cenu. Takže i z této aktivity je jasné, že firmám nejde o zvířata, ale o to, co nejvíce jich zastřelit, protože pak mají logicky větší zisky.

Proč mezi sebou tito dementi soutěží o to, kdo zabil větší zvíře nebo kdo zabil zvíře s největší trofejí?  Proč je pro ně důležité z jaké vzdálenosti a jakou zbraní, popřípadě i ráží zabil někdo druhý nějaké zvíře? Na fotce vidíte nosorožce tuponosého, který má podle nich nejdelší roh na světě a je to držitel světového rekordu - neuvědomili si malý detail - nosorožec je mrtvý, zabili ho. Jaký je rozdíl mezi pytlákem a tímto chudáčkem, který si říka "lovec"? Tento "člověk" neloví proto, že by on nebo jeho rodina měli hlad, takže o lov v pravém slova smyslu nikdy nemůže jít, ať to omlouvají jak chtějí. Lovit jezdí bohatí lidé. Chudý člověk naštěstí na tuto kratochvíli nemá peníze, protože o život by pak přišlo mnohem víc zvířat. Dále je nutné si uvědomit, že zejména v JAR a Zimbabwe jsou například lvi chováni na farmách jako u nás slepice. Dement ale zabije i takhle, jsou to v podstatě ochočená zvířata. Jejich zabití je mnohdy jednodušší, než zabití kohouta doma na dvorku.

Nosorožec zabitý pouze kvůli lidské touze zabíjet.

Ceny za lovy a trofeje v Africe

Ceny se liší v každé zemi a v každé firmě zprostředkovávající smrt. Takže zde zveřejněné ceny berte spíš jako nižší. Ceny totiž neustále rostou a navíc pokud se chystáte zabít nějaké vzácnější zvíře, třeba nosorožce, tak jsou ceny většinou na vyžádání a je jasné, že se pěkně prohnete. To ale samozřejmě dementům, kteří do Afriky jezdí zabíjet nevadí. Většině jde o to, aby měli co nejvzácnější druh zvířete a co největšího zástupce daného druhu. Přece se doma nebudou chlubit nějakým "neduživým chcípáčkem". Obecně platí, že čím vzácnější, větší nebo něčím neobvyklé zvíře (obrovské sloní kly, tmavá a vyvinutá lví hříva atd.), tím vyšší cena za odstřel.

Uvedené ceny jsou samozřejmě pouze orientační a poplatné době, ve které vznikal článek a roku, kdy byly informace sbírány na webech firem. Do budoucna se určitě budou lišit - směrem nahoru.

Například lov lva se vším všudy může v Africe stát kolem milionu korun i víc. Záleží jaký způsob lovu si člověk vybere. Také záleží na tom, jaký balík "služeb" si zakoupí. Všem je snad jasné, že to není nic levného a z toho všeho jasně vyplývá, že celé tohle otřesné vraždění zvířat je pouze o penězích. Přitom státu z téhle sumy zůstává opravdu pověstná špetka.

Pro zajímavost ceny za odstřel nozorožce. Green hunt - tzv. "zelený" nebo ekologický lov, je lov na jakékoli zvíře (nejčastěji nosorožec nebo big 5) za použití sedativ, která se střílí z luku, kuše nebo pušky. Je to prý šetrnější alternativa, kdy se má uspokojit touha lovce po zabíjení a zvíře by mělo zůstat živé. Uspání zvířete přý mohou využít veterináři a vědci k získání různých dat nebo k ošetření. Někdo ale jaksi zapomněl domyslet, že zvíře se po uspání nemusí probudit a pokud by mělo být uspáno víckrát, tak s každým dalším uspáním hrozí zvýšené riziko jeho úmrtí... 

Nosorožec tuponosý - trofejní lov: $ 55,000 - $ 150,000
Nosorožec tuponosý - Green Hunt: $ 8,000
Nosorožec tuponosý licenční poplatek: $ 1,000 (peníze pro stát)
Nosorožec dvourohý - trofejní lov: $ 250,000 - $ 350,000
Nosorožec dvourohý - Green Hunt: $ 20,000
Nosorožec dvourohý licenční poplatek: $ 1,000 (peníze pro stát)

Obecně se uvádí, že více jak 90% z celkové ceny si mezi sebou rozdělí zprostředkovatelé. Takže na ochranu zvířat, případně na popdoru místních obyvatel nejde ani 10% z ceny tohoto vraždění. Tímto také padá výmluva těchto zabijáků a také firem, které toto vraždění zprostředkovávají, když velice často tvrdí, jak moc podporují ochranu zvířat a místní obyvatele.

Lidé provozující lovecké safari velice často tvrdí, že z něj má země ekonomický přínos. V této tabulce najdete srovnání foto safari a loveckého safari. Zdroj Africa Geographic.

Tabulka je převzata a přeložena. Originál celé práce najdete zde pod článkem v příloze. Zdá se, že mají v tabulce jednu chybu, ale i kdyby tam byla, nic to neměni na tom, že foto safari vygeneruje mnohem vyšší příjmy.

 

Foto safari   Lovecké safari  
Délka sezóny celý rok Délka sezóny 6 měsíců
Počet hostů za sezónu (50% obsazení z 38 postelí v průměru 2-3 noci) 2630 Počet hostů za sezónu (30 hostů, v průměru 1 host/14 dnů) 30
Počet lůžek/nocí za sezónu 6840 Počet lůžek/nocí za sezónu 420
Průměrný příjem za postel/noc $ 224 Průměrný příjem za safari   $ 44 800
Celkový příjem za rok $ 1 550 000                   Celkový příjem za sezónu $ 448 000      
Příjem pro aerolinky Air Botswana (2630 návratů zpět do Johannesburgu) $ 631 000 Příjem pro aerolinky Air Botswana (30 návratů zpět do Johannesburgu)   $ 7200
Dobrovolné dary, odměny, apod. (2630 x   $  160) $ 420 800 Dobrovolné dary, odměny, apod. (30 x $ 320) $ 9600

Zaměstnání počet dnů/rok (76 lidí na 12 měsíců)  

27 360 Zaměstnání počet dnů/rok (12 lidí na 6 měsíců a 2 lidi na 12 měsíců) 2952
Mzdy zaměstnancům (bez managementu) průměr/den $ 6,40 $ 174 400 Mzdy zaměstnancům (bez managementu) průměr/den $ 4,80 $ 14 170

 

Cena za lov levharta v jedné z firem (2011)

14 Days Kalahari Leopard Safari zabity levhart Daily Rate 14 Days @ $2,000/Day $28,000
Concession Fee ($350/Day x 14 Days) $4,900
License Fees $2,500
Trophy Fees $4,000
Dip & Pack of Trophy $500
5% Botswana Government Surcharge $1,995
(Including Botswana Govt. Royalty Fee, Training Levy, Bed night Tax)
12% Botswana Govt. VAT $5,027
Total Hunt Cost $46,992 (cca 900 tisíc korun)

Za zabití slona si o něco připlatíte.

Elephant Package 14 Days - Area CT1  
14 Days @ $2,000/Day = $28,000
Concession Fee $350/Day = $4,900
License fee = $5,000
Trophy fee = $10,000 slon tanzanie Dip & Pack = $500
Tusk Crating $500
Elephant skin = $1,750
5% Botswana Government Surcharge = $2,532
12% Botswana Govt. VAT= $6,382
Total Hunt = $59,564 (cca milion korun)


Ceny trofejí a lovů v JAR

Ceny (v EUR) pobytu a lovu jsou následující:
Lovecký den 1/1 190
Lovecký den 2/1 160
Den klidu nebo dopr. osoby 100


 Odstřely:

kudu 580 pakůň žíhaný 580 pakůň běloocasý 625
blesbock 250 bílý blesbock 420 buschbock 490
duiker 160 duiker modrý 960 greysbock 450
  skálolez 580   redbuk horský 410
eland 1270 impala 230 oryx 650
springbock 290 springbock černý 310 vaal rhebock 770
voduška 1340 nyala 1530 steinbock 250
zebra 770 lechwe 1660 štětkoun 350
prase bradav. 260 karakal 620 pavián, šakal 115

 

  

Lev v JAR ve volné přírodě na Kalahari: pobyt EUR 3000,- trofej EUR 18000,-

 

Ceny trofejí a lovů v Zimbabwe

Cenové relace (v USD)

Denní taxy obsahují vše spojené s lovem a pobytem v loveckém kempu, včetně konzumace alkoholických nápojů, včetně ošetření trofejí a dopravy na spedici.

Denní taxy neobsahují:
dopravu z letiště do oblasti lovu a zpět, podle vzdálenosti od 200,- do 500,- USD,
2% turistická daň z pobytu,
případné hotelové ubytování před nebo po lovu,
transport trofejí do Evropy.
5 - 10 dní na celý sortiment antilop: 2/1 475,- 1/1 575,-
14 dní na leoparda plus sable plus antilopy: 1/1 750,-
10 dní hroch, krokodil plus antilopy: 1/1 750,-
14 dní buvol plus leopard, antilopy: 1/1 750,-
14 dní slon, buvol, leopard, antilopy: 1/1 750,-


Odstřelové taxy v USD:

buschbock (lesoň pestrý) 850 buvol 2800
gepard 3700 leopard 4000
krokodil 3700 hroch 3700
mangusta 150 riedbock (bahnivec stepní) 850
slon trofejový do 60Pf 12500  slon bez klů 3700
slon nad 60 Pf 15500 hyena 600
impala 270 kudu 1200
lev 15000 žirafa 1300
prase bradavičnaté 500 tsessebe (buvolec modrý) 850
klipsringer (skálolezec) 700 greysbock 220
štětkoun 350 civetka 350
genetka 220 karakal 600
duiker (chocholatka šedá) 220 eland (antilopa losí) 1300
šakal 120 pakůň žíhaný 850
zebra 900 serval 600
sable (antilopa vraná) 3900  

Pozn.  ceny jsou z roku 2009 a obsah tabulek i s gramatickými chybami je převzat z webů firem, které tohle vraždění zprostředkovávají.


Kromě uvedených cen je možné zajistit časově kratší speciální lovy na určitou žádanou zvěř. Při těchto lovech je možné lovit i sortiment antilop. Bližší údaje s konkrétní nabídkou sdělíme na dotaz.
Jako příklad uvádíme speciální lov na buvola v délce 5 dní za cenu USD 8700,- nebo 10 denní lov na slona do váhy klu 60 Pf za cenu USD 18000,-, samozřejmě včetně trofeje a včetně vedlejších výloh.

Ceny trofejí a lovů v Namibii

Trofejová zvěř Euro
Zebra horská 880
Šakal čabrakový (bez trofeje) 0
Šakal čabrakový (s trofejí - celá postava) 50
Pavián (bez trofeje) 0
Pavián (s trofejí - celá postava) 100
Leopard (při náhodném střetnutí)  5 500
Gepard (při náhodném střetnutí) 5 500
Leopard - 10 denní lov na újedi all inc. 
(garance 80-90%, při neslovení 50% z ceny)
10 000

Jak vidíte v tabulce, tak například levharta nebo geparda si můžete zastřelit i když je náhodně potkáte. Co to v praxi znamená? Že můžete zabít matku od mláďat nebo silného teritoriálního samce. Když takovéto zvíře zabijete, v drtivé většině případů připravíte o život několik dalších zvířat. Tohle platí zejména u lvů.

Na závěr ještě pár vět k celému zabíjení. Všem je snad po přečtení těchto pár řádek jasné, že těmto lidem jde pouze o jejich "slávu" nebo o ukojení jejich malosti a ubohosti. Oni sami si ovšem myslí opak. Dále zcela jasně vyplývá, že firmám, které tuto zábavu provozují jde pouze o peníze. Co je bohužel ale nejsmutnější je věc, že si za peníze můžou koupit zabití nejvzácnějších duhů na naší planetě. Zůstává až rozum stát, když si představíte, že můžete střílet zvířata, která jsou kriticky ohrožená, ale i zvířata, která jsou chráněna úmluvou CITES. Můžete zabíjet i zvířata,která jsou zapsána v tzv. Červené knize ohrožených druhů a ještě k tomu dostanete povolení. Ani jednomu z těchto dementů, kteří se této otřesné zábavy účastní nedochází to, že až zastřelí posledního lva nebo nosorožce, že už si nikdo z nich ani za všechny peníze světa příště na taková zvířata nevystřelí. 

 

Nakonec pár posledních cen opět od jiných firem.

Lov lva - Male Lion & Plains game I (Includes all trophy fees) Zambia $ 36,800 (cca 700 000kč)

Trophy Fees  

 Trophy Name Trophy Fees 2010 Trophy Fees 2011
Black Wildebeest $ 990 $ 1070
Blesbok - Common $ 455 $ 495
Blesbok - White $ 690 $ 750
Blue Wildebeest $ 990 $ 1070
Bontebok   $1920 $1920
Buffalo (Cape) From $ 16 000 $ 16 000
Bush Pig $ 390 $ 390
Bushbuck $ 1150 $ 1190
Common Reedbuck $ 990 $ 990
Eland $ 2350 $ 2480
Elephant From $ 35 000 $ 35 000
Gemsbok $ 1350 $ 1495
Giraffe  $ 3800 $ 3800
Grey Duiker $ 390 $ 390
Grey Rhebuck $ 990 $ 990
Hippopotamus $ 9360 $ 9800
Impala $ 455 $ 495 
Jackal $ 200 $ 200
Klipspringer   $ 1115 $ 1115
Kudu $ 1950 $ 2150
Kudu " 53 and above" $ 2450 $ 2550
Lechwe - Red $ 3985 $ 3985
Leopard Price on Application Price on Application
Lioness  $ 9000 Price on Application
Lion From $ 32 000 Price on Application
Mountain Reedbuck $ 980 $ 980
Nyala $ 2950 $ 3250
Oribi $ 2850 $ 2850
Ostrich $ 990 $ 990
Red Duiker $ 1650 $ 1650
Red Hartebeest $ 1150 $ 1295
Roan Antelope $ 19500 $ 19500
Sable Antelope $ 14900 $ 14900
Springbok - Black $ 1450 $ 1450
Springbok - Common $ 455 $ 495
Springbok - White $ 850 $ 925
Steenbok $ 380 $ 380
Suni $ 1920 $ 1920
Tsessebe $ 3995 $ 3995
Warthog $ 385 $ 385
Waterbuck $ 2150 $ 2295
White Rhino    Price on Application   Price on Application 
Zebra - Burchell's $ 1600 $ 1750 
Zebra - Mountain   $ 2850   $ 2850

Spolupracujeme například s