První africké zvíře, které jsme se rozhodli podpořit je pes hyenový (Temminck, 1820). Toto nádherné a vysoce společenské zvíře je silně ohroženo a podle poslední revize v červeném seznamu IUCN je zařazen do kategorie Endangered C2a(i). Psi hyenoví nejsou žádné krvelačné bestie, jak jsou velice často nesprávně titulováni některými autory článků v různých časopisech. Jejich způsob zabíjení kořisti se neznalému člověku může jevit z lidského hlediska jako krutý, ale kořist při něm velmi pravděpodobně necítí žádnou bolest, protože je v šoku. Pes zabíjí rychle, a přesto je označován za krvežíznivého zabijáka. Lev zabíjí pomalu, někdy i několik desítek minut a je nazýván králem zvířat.

 

Hrozby

Mimo jiných šelem ho zabíjí nemoci, kterým není schopen čelit a některé z nich pochází například od domácích zvířat. Farmáři a domorodci ho také považují za škodnou a mají na něj spadeno. V neposlední řadě je zabita spousta psů auty na silnicích, protože jejich teritoria jsou obrovská. Psi jsou schopni za den běžně urazit desítky kilometrů a střetů na silnicích proto přibývá. V celé Africe zbývá podle posledních odhadů asi 2000-5000 posledních zvířat, což je alarmující stav a právě je poslední čas pokusit se zachránit poslední zbytky těchto nádherných šelem. Vytlačování psů z jejich přirozených lovišť, zabíjení jeho přirozené kořisti a zmenšování jejich loveckých teritorií přispívá bohužel k jejich úbytku. Pes hyenový byl dříve rozšířen téměř po celé Africe. Lidé ho připravili o možnost kočování po velkých afrických pláních, protože zabírali a do dnešního dne zabírají i poslední zbytky divoké africké přírody. Pro psy v ní bohužel nezbývá místo zejména díky jejich kočovnému způsobu života. Potřebují obrovská teritoria, ve kterých loví a rozmnožují se. Zajímavostí je, že v některých parcích mají psi zaručenu ochranu a přesto se radši pohybují mimo park, kde jsou lidmi ohrožováni mnohem víc.

 

The African Wild Dog Conservancy

Jako první jsme se rozhodli pro spolupráci s organizací The African Wild Dog Conservancy, pro kterou pracují jedni z nejlepších odborníků na psy hyenové na světě - Dr. Robert Robbins a Dr. Kim McCreery.

Na fotografiích níž vidíte oba odborníky při běžné práci, kde například vysvětlují místním lidem, že psi nepředstavují hrozbu pro jejich dobytek. Jednou z nejdůležitějších součástí ochrany africké přírody, je zapojení lidí z místních komunit.

{becssg}lycaon{/becssg}

Veškeré fotografie poskytli Dr. Robert Robbins a Dr. Kim McCreery.

The African Wild Dog Conservancy provádí svůj výzkum psů hyenovitých v této době na největším území v Africe.

Oblast výzkumu je největší v Africe

Jak můžete pomoct?

Pokud chcete tomuto nádhernému zvířeti pomoct, můžete přispět jakoukoli částkou anebo zakoupením reklamních předmětů.

Spolupracujeme například s