Sloni patří mezi nejinteligentnější zvířata na planetě. Přesto jsou ohroženi člověkem, který je zabíjí kvůli slonovině nebo pro svoji zvrácenou zábavu. V některých afrických státech jsou před vyhubením, v dalších jsou již vyhubeni.

Slon africký je největší žijící suchozemské zvíře. Sloni jsou velmi společenská zvířata, která mají silné sociální vazby na členy své rodné skupiny. Člověk tyto vazby násilím přerušuje a sloni se na některých místech Afriky začínají bránit.

 Fotogalerie slon

Počty slonů v Africe

Proč slony chránit? Podle některých odhadů žilo v Africe dříve kolem 10 milionů slonů. Dnes se jejich stavy odhadují někde kolem 400 000 až 600 000. To znamená, že jsme vyhubili více jak 90% slonů hlavně kvůli slonovině, ze které se vyrábějí suvenýry nebo reklamní předměty. Největší hrozbou pro slony, ale to platí i pro ostatní africká zvířata, jsou lidé a jejich populační exploze.

Slon africký Sloni jsou zabíjeni zejména kvůli svým klům.

Hrozby

Stavbou plotů, silnic, rozšiřováním měst a vesnic zabíráme stále víc a víc ze zbytků divoké přírody a přerušujeme tak tisícileté migrační trasy různým druhům zvířat. Sloni jako nějvětší africká zvířata, pro které bylo dříve přirozené migrovat za vodou nebo potravou i stovky kilometrů, tímto velmi trpí. V neposlední řadě také silná populační exploze domorodého obyvatelstva vede k tomu, že všechna divoká zvířata ztrácí svůj biotop doslova před očima. Slony také občas zabíjí například masajové, protože jim sloni příležitostně zabíjí dobytek. Sloni pak trpí velkými bolestmi, když mívají v těle například zapíchnuté oštěpy, jak je vidět na fotografii níž. Fotka není fotomontáž. Jestli máte chuť, můžete si také koupit odpadkový koš vyrobený ze sloní nohy.

Nejedná se o fotomontáž. 

Na těchto mapkách si můžete prohlédnout např. hustotu sloní populace, pašerácké trasy slonoviny apod.

1 large-scale-ivory-seizures 6732 african-elephant-population-by-country 0858 african-elephant-range-and-population-density 4f7e

african-elephant-range-and-population-distribution 3d84 african-elephants-threatened-by-conflict ceab illegal-ivory-trafficking-routes 486e

percentage-of-illegally-killed-elephants-per-sub-region 333f z ivory-transaction-index b8cf z percentage-of-elephants-illegally-killed-in-africa fd31

Zdroj fotografií GRID-Arendal

Mezi další hrozby patří dnes už notoricky známé:

Pytlačení je výnosný obchod

Pytlačení zažívá v Africe obrovský boom a pokud nezačneme něco dělat, tak se za několik desetiletí můžeme dočkat toho, že v Africe přežije pouze hrstka slonů. Cena slonoviny vzrostla neuvěřitelným způsobem. Za posledních deset let se cena vyšplhala ze 100 usd/kg na téměř 2200 usd/kg, což je více jak 30 tisíc korun za kilogram slonoviny. Jak vypadá slon po setkání s pytláky, se můžete podívat napříkad zde.

 Čerstvé foto z Čadu, kde pytláci zavraždili cca 15 slonů během 48 hodin. 

Sloni se také bohužel stávají oběťmi lidské zábavy, která se šíří Afrikou jako novodobý mor. Kdy lidé jezdí vraždit zvířata jen pro svoji potěchu.

Jak můžu pomoct? 

Ohrožení a status IUCN:

Loxodonta africana (African Elephant)
Status:
Vulnerable A2a ver 3.1
Populační trend: vzrůstající

Příloha:

attachments icon Slon africký - populace

Spolupracujeme například s