slon, pytláciVysoce emotivní a naprosto nevinní sloni oplakávají v Africe mrtvé příslušníky svého druhu. Truchlí každý den, protože poptávka z „náhle bohaté“ Číny vyšroubovala cenu slonoviny přes 700 dolarů za libru (0,45kg). Desítky tisíc slonů jsou každoročně zabity jen kvůli jejich klům.

Další kostra byla nalezena. Kuku Group Ranch, jeden ze sektorů přidělený kdysi kočovným Masajům obklopujícím národní park Amboseli v jižní Keni. Park Amboseli je domovem pro cca 1200 slonů, kteří pravidelně putují mezi skupinami farem – je to totiž součást jejich původního, přirozeného prostředí.

Více jak 7000 Masajů žije roztroušeně v oplocených bomách spolu s jejich početnými rodinami a dobytkem na 280 000 akrech této půdy. Masajové v minulosti koexistovali s divokými zvířaty. Jen občas zabíjeli slony (něco jiného je zabití lva, na mnoha místech dodnes zabíjí lvy jen proto, aby se z nich stali muži…), protože je ctili a téměř je považovali za lidské bytosti, které mají duši. "V posledních letech se ale vše změnilo", jak řekl jeden člen kmene, "Potřeba peněz změnila srdce Masajů".

Po keňských volbách v roce 2008, které prosluly násilnostmi, následovala recese cestovního ruchu, který se snížil o polovinu. Po těchto problémech bylo ještě těžší chránit volně žijící živočichy. V roce 2009 přišlo jedno z nejhorších období sucha, které v Keni kdy bylo. V Amboseli zemřelo více jak 400 slonů. Masajové přišli o mnoho svého dobytka, cena slonoviny přitom stále roste a tak mnoho z nich riskuje. 

Zabíjení slonů jim totiž podle jejich víry může přinést neštěstí, přesto se z Masajů stávají pytláci. Jen kousek za hranicemi s Tanzanií jsou překupníci, kteří platí v hotovosti cca 20 USD za libru slonoviny, kterou pak prodávají Číňanům. Po zdlouhavé cestě se slonovina dostane do Číny, kde se platí přes 700 USD za libru. Tedy skoro 30 000 kč za kilogram. 90% cestujících, kteří jsou na letišti v Nairobi zadrženi, jsou Číňané. Polovina pytláctví v Keni se odehrává v okolí 20 mil od 5 velkých silničních a stavebních projektů, které Číňané v Keni provádějí.

Pozn.: Tady je vidět jejich zhoubný vliv a měli bychom si dát pozor, protože stavbu dálnice přes národní park Serengeti mají provádět opět Číňané.

Zdroj v AJ zde. 

Spolupracujeme například s