21 dní loveckého safari na zabití levharta, stojí v Tanzanii cca $43,000. Z toho 58,6% šlo přímo pro dodavatele lovu. Méně než 5% šlo vládě na ochranu zvířat a zbytek byl utracen za letenky, charterové lety, poštovné, zabalení a zaslání trofejí a "běžný příspěvek vládě". Žádná zmínka o tom, že by něco šlo do fondu mistní komunity... Přitom tito vrahové tvrdí, že podporují ochranu zvířat a místní komunity. Tyhle čísla jednoznačně potvrzují to, že více jak 90% z celkové sumy spolknou soukromé kapsy a sotva těch 10% jde na ochranu zvířat. Srovnat výdělek z fotosafari a loveckého safari si můžete třeba v tomto článku zde.

Celý článek

stop trophy_huntingOtřesná čísla, kterým nezasvěcený člověk nevěří nebo jen kroutí hlavou nad tím, jak je možné, že se s "tím" nic nedělá. Bohužel tohle je krutá realita a nad velkými africkými zvířaty se stahují obrovská mračna. Je nutné vytvářet tlak na příslušná místa, aby v této věci začali jednat, protože se za pár let může stát to, že velká zvířata v Africe prostě nebudou.

V těchto číslech rozhodně nehledejte celkové počty zabitých nosorožců nebo lvů v Africe, protože tam prostě nejsou. U lvů se jedná se pouze o počet, který je oficiálně zveřejněn od CITES. Abyste znali a pochopili, jak na tom lvi ve skutečnosti jsou, musíte znát další data. Celkový počet lvů se dnes v Africe pohybuje podle různých odhadů kolem 20 000. Některé zdroje hovoří dokonce pouze o 12 000 lvech a stále více lidí se přiklání k nižšímu číslu... Budeme ale vycházet z těch 20 000, aby někdo nemohl říct, že jsme neobjektivní. Takže máme 20 000 lvů, z toho je cca 15-25% dospělých lvích samců, kteří jsou nejčastější obětí dementů, kteří si říkají lovci. To máme 3000 - 5000 lvích samců v celé Africe, ze kterých je každým rokem, podle prokazatelných záznamů CITES, zabito cca 733 jedinců.

Nehledě na to, že lvi jsou také zabíjeni kvůli trofejím lidmi, kteří v Africe žijí, tzv. rezidenty (ne domorodci). O tom, kolik tihle lidé zabijí lvů CITES nehovoří, protože to nezkoumá. CITES "hlídá" pouze počty exportovaných lvů nebo jejich částí. Jak dlouho myslíte, že se lví populace má šanci udržet? Lvi jsou totiž dále zabíjeni kvůli střetům s lidmi a jejich dobytkem, jejich počty se snižují i díky ztrátě habitatu, podléhají nemocem, jsou tráveni farmáři, jsou zabíjeni některými domorodými kmeny atd. Kdo zná lvy, tak ví, že těch zhruba 733 zabitých lvů není konečné číslo, protože pokud se zabije vůdčí samec od smečky, následuje další zabíjení, které mají tentokrát na svědomí samotní lvi.

Když smečku přebírá nový samec, skoro vždycky zabije všechna nedospělá mláďata a někdy také lvice, které svoje mláďata brání. Takže za jedním zabitým lvem, kterého zastřelí "lovec", se může skrývat dalších 5 nebo třeba i 10 dalších mrtvých lvů - lvíčat.Na konci článku se můžete podívat na práci, kterou vypracovala organizace Lionaid, se kterou spolupracujeme na zákazu dovozu lvích trofejí do EU.

V jednom z článků jsem psal, že lovec trofejí je roven pytlákovi. Nejsem sám, kdo tento názor zastává. Po obou těchto individuích zůstává mrtvé zvíře. Mrtvému zvířeti je jedno, jestli ho zabil pomatenec pro svoje pobavení nebo pytlák pro obohacení.

V roce 2012 bylo v JAR podle oficiálních údajů zabito 668 nosorožců, což je nový rekord. Dalších více než 20 nosorožců bylo zabito v jiných afrických státech. Podle Stop Rhino Poaching bylo v roce 2012 zabito až 745 nosorožců.

Což je za období 2007 - 2012 nárůst 5 730,8%.

nororozci rhino poached

U nosorožců jsou to čísla pouze zdokumentovaných případů, kdy byli nosorožci zabiti pytláky a úřady se o tom dozvěděly. Každým rokem je ale zabito víc nosorožců, protože na ně mají zálusk nejen pytláci, ale také "lovci" trofejí a v poslední době bohužel nosorožci opět doplácí na svoje rohy. Tentokrát ale kupci rohoviny přišli s jinou taktikou. Neoslovili pytláky, ale "lovce".

Mimo jiné bylo v roce 2012 prokázáno, že některé lovecké farmy podvádějí a porušují pravidla lovu a také za zcela neetických podmínek nechávají zabíjet nosorožce.

Pytláci jakoby nechtěli nosorožcům dát ani chvilku oddechu zabíjí matku mláděte.

{becssg}rhino{/becssg}

I takto může dopadnout nosorožec, kterého zabili pytláci, mládě nechali naživu. Že by si chtěli počkat až mu dorostou rohy?

Na tomto videu můžete vidět jak nosorožec trpí. Citlivějším povahám doporučujeme video nesledovat.

 

Dozvěděl jsem se, že jen z ČR vyjelo v letech 2010 - 2011 asi 20 lidí do Afriky zabíjet nosorožce zcela novým a neotřelým způsobem. Kupec (v ČR v drtivé většině případů občan vietnamské národnosti se zájmem o rohy) si najme člověka, kterému zaplatí lov nosorožce v Africe s tím, že rohy budou předány kupci. Tohle je nejen nelegální, ale i velice neetické. Na tyhle praktiky se příšlo náhodou, když CITESu (CITES vydává povolení pro export) v JAR bylo divné, že ačkoli tito lidé přijeli do Afriky jako lovci trofejí, o trofeje nejevili zájem a z nosorožců si brali pouze jejich rohy. Nosorožce ale jezdí lovit i lidé z jiných států, jen tam asi ještě neobjevili tuhle novou "taktiku".

Originál článku v AJ o 668 zabitých nosorožcích je zde.

O tom, že lovci trofejí spolu s pytláky ohrožují populace nosorožců se můžete dočíst více v článku zde.

Summary Report: Trophy hunting and lion population status in eastern, western and central, and southern Africa

 

Spolupracujeme například s