21 dní loveckého safari na zabití levharta, stojí v Tanzanii cca $43,000. Z toho 58,6% šlo přímo pro dodavatele lovu. Méně než 5% šlo vládě na ochranu zvířat a zbytek byl utracen za letenky, charterové lety, poštovné, zabalení a zaslání trofejí a "běžný příspěvek vládě". Žádná zmínka o tom, že by něco šlo do fondu mistní komunity... Přitom tito vrahové tvrdí, že podporují ochranu zvířat a místní komunity. Tyhle čísla jednoznačně potvrzují to, že více jak 90% z celkové sumy spolknou soukromé kapsy a sotva těch 10% jde na ochranu zvířat. Srovnat výdělek z fotosafari a loveckého safari si můžete třeba v tomto článku zde.

Celý článek

pakunTanzanský ministr dopravy Omar Nundu 23. 12. 2011 oznámil, že čínská firma bude provádět studii o uskutečnitelnosti a realizaci železničního projektu. Nundu dále řekl: "Doufáme, že realizace bude zahájena velice brzy. Studie bude trvat 3 až 6 měsíců a projekt bude dokončen v roce 2015". Generální ředitel Civil Engineering Construction Corporation (CCEC) Wang Xiangdong řekl, že jejich odborníci by měli dorazit do Tanzanie příští týden. Řekl, že studie bude dokončena do konce dubna 2012 a po ní bude následovat stavba železnice a přístavů.

Ve starším článku, jsme informovali o plánované stavbě železnice, která se připojuje k již existující hrozbě - stavbě dálnice. Dnes se tahle hrozba stavby železnice stává realitou. Se zvěřejněním této zprávy jsme pár dnů počkali, protože se zprávy několikrát nepotvrdily. Tahle je bohužel potvrzena a jak se zdá, tak dny "divoké" Afriky jsou sečteny. Bohužel tyhle stavby budou mít velice neblahý vliv i na rezervaci Masai Mara, která je severní částí velkého ekosystému Mara - Serengeti.

AKTUALIZACE

Vlády Ugandy a Tanzanie se dohodly, že železnice nepovede přes park Serengeti. Je to potěšující zpráva pro zvířata, která tak nebudou přímo ohrožena stavbou železnice. Zdroj v AJ.

Tanzanie a Uganda podepsaly dohodu s čínskou firmou Civil Engineering Construction Corporation (CCEC), která má provést studii o proveditelnosti stavby železnice z městečka Tanga Port, které leží na východě Tanzanie u břehů Indického oceánu, přes Park Serengeti do Musomy a odtud přes Viktoriino jezero do Kampaly. Přesná trasa se ještě neví, ale jako logická se jeví tahle varianta, protože právě přes Serengeti je trasa nejpřímější. Víme pouze odkud kam trasa povede. Přesnou polohu neznáme.

Mapka pravděpodobné trasy železnice Tanga Port - Kampala

 

Zde je další a přehlednější mapka, která ukazuje, kudy by trasa musela vést, aby se železnice vynula parku Serengeti.

serengeti zeleznice_1

Studie má stát 450 000 000 (čtyři sta padesát milionů) dolarů. A teď přijde to nejzajímavější - Čína celou studii provede zdarma. "Parlament nemusel dohodu schvalovat, protože Číňané provedou studii zdarma", řekl ugandský ministr dopravy Ambraham Byandala.

Tanzanie a Uganda očekávají, že stavba 800 km dlouhé železnice a přístavů bude stát nejméně 2,7 miliardy dolarů (1,9 miliardy dolarů železnic, 695,5 milionů dolarů přístav Mwambani a 72,6 milionu dolarů přístaviště v Musomě).

Co to znamená pro zvířata?

Stavba dálnice rozdělí Serengeti na poloviny a tím pádem přeruší migrační trasy. Stavba železnice tohle zlo dokonale dotáhne do nevratného konce. Stavba s sebou také přivede čínské dělníky, kteří vždy rádi nakupují slonovinu, nosorožčí rohy nebo třeba části lvích těl. Spolu s železnicí přijde nevyhnutelně "civilizace" - osídlování, elektrické vedení, obchod atd. Železnice také otevře možnosti pro pozdější těžbu nerostů, například při těžbě sody u jezera Natron

Tanzanie si plánovanou stavbou dálnice přes park Serengeti udělala ve světě spoustu odpůrců. Celá silně kontroverzní stavba je podezřelá hlavně tím, že investorem mají být Číňané, kteří jsou v Africe známí svým neblahým vlivem na vše, kolem čeho se pohybují. Ničí přírodní zdroje, skupují části zvířecích těl apod. Nyní se k Tanzanii přidala i Uganda a stala se tak dalším státem, kterému je přednější dolar v kapse, než ochrana přírody ve vlastním státu. Tohle je velice krátkozraká strategie, kterou oba státy dosáhnou pouze toho, že se současní politici obohatí a zůstane po nich jen zničená příroda.

Všechno do sebe postupně zapadá a z "konspirací" se stává krutá realita, která je mnohem zlověstnější, než byly první zprávy o {rokbox title=|stavbě dálnice| size=|fullscreen|}https://www.serengetinesmizemrit.cz{/rokbox}. Nyní je ještě jasnější, a to i lidem, kteří měli pochybnosti, že za vším stojí Čína, která také vše oficiálně i neoficiálně financuje.

Zdroje v AJ zde, zde a zde.

Spolupracujeme například s