21 dní loveckého safari na zabití levharta, stojí v Tanzanii cca $43,000. Z toho 58,6% šlo přímo pro dodavatele lovu. Méně než 5% šlo vládě na ochranu zvířat a zbytek byl utracen za letenky, charterové lety, poštovné, zabalení a zaslání trofejí a "běžný příspěvek vládě". Žádná zmínka o tom, že by něco šlo do fondu mistní komunity... Přitom tito vrahové tvrdí, že podporují ochranu zvířat a místní komunity. Tyhle čísla jednoznačně potvrzují to, že více jak 90% z celkové sumy spolknou soukromé kapsy a sotva těch 10% jde na ochranu zvířat. Srovnat výdělek z fotosafari a loveckého safari si můžete třeba v tomto článku zde.

Celý článek

LevJednou z nejnovějších hrozeb, které ohrožují lvy, je obchod s jejich kostmi a částmi jejich těl, ze kterých se v Asii (zejména v Číne) vyrábí víno a jiné alkoholické nápoje. Pro většinu z nás je téměř nemyslitelné pít něco, v čem se louhovaly například zvířecí kosti.  V Asii se k tomuto účelu používali dříve zejména tygři. Poté, co poptávka po tygřích kostech a jiných částech těl dovedla tygry na pokraj vyhubení, se obchodníci a výrobci alkoholických nápojů přeorientovali na lvy.

Lvi se tak ocitají ve velmi obtížné situaci, kdy se stávají obětmi pytláků, lovců trofejí, farmářů a v poslední době také lidí, kteří si "pochutnávají" na alkoholu, k jehož výrobě byly použity kupříkladu lví kosti. Číňané věří, že víno vyrobené z těl zvířat má léčivé účinky, ale někteří také věří, že požitím částí zvířecích těl, získají i jejich unikátní vlastnosti.

Zejména v JAR, ale i v jiných státech Afriky, jsou lvi také často chováni jako slepice na porážku, což je i veřejností vnímáno jako silně neetické a kontroverzní jednání. Lvi jsou chováni pouze za účelem prodeje částí jejich těl nebo jsou prodáni lovcům trofejí. Jako trofeje se nabízejí samci i samice a zvířata jsou chována a následně nabízena k "prodeji" jako zboží. Lovci trofejí se také poslední dobou vracejí na farmy "vykopat" mrtvá těla lvů a berou si jejich kostry. Kilogram lvích kostí stojí mezi 3000 - 5000 USD (60 000 - 100 000kč). Půl litru vína ze lvích kostí je prodáváno za více jak 151 USD (cca 3000kč).

Chovatelé již také přiznali, že prodávali lví kosti v případě, že se na ně obrátili obchodníci s povolením k vývozu. Ukázalo se, že tak byly zabíjeny častěji lvice pouze kvůli obchodu s kostmi. V USA, ale i jinde ve světě, se začalo také prodávat lví maso jako exotická pochoutka.

Lvi jsou podle CITES zařazeni do přílohy 2 a jejich kosti a části těl je mnohem snažší získat, než například kosti tygrů. 

Tygři i lvi se v Asii používají například k výrobě vína. Tygří farmy by měly být ihned zakázány. V divočině zbývá již jen něco málo přes 3000 tygrů, přesto jsou stále takto zabíjeni.

Celý článek v AJ kdy asiaté shánějí lví kosti zde, druhý článek je již smazán, proto ho nabízíme v originále v příloze pod tímto textem.

Příloha:

attachments icon Čína zabíjí lvy [Víno ze lvích a tygřích kostí]

Spolupracujeme například s