21 dní loveckého safari na zabití levharta, stojí v Tanzanii cca $43,000. Z toho 58,6% šlo přímo pro dodavatele lovu. Méně než 5% šlo vládě na ochranu zvířat a zbytek byl utracen za letenky, charterové lety, poštovné, zabalení a zaslání trofejí a "běžný příspěvek vládě". Žádná zmínka o tom, že by něco šlo do fondu mistní komunity... Přitom tito vrahové tvrdí, že podporují ochranu zvířat a místní komunity. Tyhle čísla jednoznačně potvrzují to, že více jak 90% z celkové sumy spolknou soukromé kapsy a sotva těch 10% jde na ochranu zvířat. Srovnat výdělek z fotosafari a loveckého safari si můžete třeba v tomto článku zde.

Celý článek

LevVýsledky prvního ugandského průzkumu masožravců jsou alarmující - v síti národních parků Ugandy přežilo pouze 415 lvů. Studie provedená týmem Wildlife Conservation Society (WCS) v loňském roce potvrzuje, že populace lvů v Ugandě se snížila téměř o 40%, za méně než deset let. Tým nalezl v národním parku Murchison Falls, největším parku v Ugandě, pouze 132 velkých koček. Studie se zaměřila na lvy žijící v národních parcích. Lvi většinou nežijí mimo tyto chráněné oblasti, protože jsou mimo ně často zabíjeni lidmi.

Tyto poslední objevy jsou velkým znepokojením pro ekoturistiku Ugandy. Podle průzkumu z roku 2006 WCS zjistilo, že lvi byli hned za gorilami největším lákadlem pro turisty. Na základě výsledků této studie, byli vědci schopni určit ekonomickou hodnotu lvů. Spočítali, že každý lev v parku Queen Elizabeth ročně přinese 14 800 dolarů do ekoturistického průmyslu.

"Ztráta lvů v parku Queen Elizabeth, by mohla mít významný dopad na odvětví cestovního ruchu, protože Uganda má největší příjmy v cizí měně", vysvětluje ředitel WCS Albertine Rift Program, Andy Plumptre. "Tato zvířata zvou do země. Existuje riziko, že když turisté přijedou, tak uvidí jen gorily a na lvy a ostatní šelmy se pojedou podívat do okolních zemí, protože nebudou snadno k vidění.

Pokles lvů v Ugandě má na svědomí více faktorů. Lidé pytlačí kořist predátorů, což výrazně snižuje zdroje potravy pro šelmy. Pytlácká oka, která jsou nastražena pro jiné druhy zvířat, si vybírají svoji daň i mezi lvy, kteří umírají zapleteni do drátěných smyček. Velká hrozba pro lvy v Ugandě jsou farmáři, kteří lvy tráví například za pomoci Furadanu, protože jim lvi občas zabíjí dobytek. Největší hrozbou ovšem zůstává, stejně jako jinde v Africe: ztráta přirozeného prostředí.

Výzkumník WCS pro predátory Tutilo Mudumba, pokračuje ve studiu lvů a věří, že jeho životním posláním je zachránit zvířata. "Ochrana posledních zbytků ugandských lvů je globální odpovědnost… Přežijeme-li tyto ikonické africké druhy, budeme muset vysvětlit budoucím generacím co se stalo, proč lvi neměli žádnou ochranu, že tato divoká zvířata byla nespravedlivě souzena, a proč už žádná nezbývají.

Lví populace v celé Africe ve skutečnosti prudce klesají a druh je nyní veden jako "ohrožený" na IUCN Červeném seznamu ohrožených druhů. V roce 2003 BBC ohlásilo, že v africké divočině zbývá méně než 20 000 lvů. Bohužel, tohle je společné téma pro mnoho velkých savců v Africe. Nedávná studie provedená Zoological Society of London a Cambridge University zjistila drastický pokles zvířat v afrických národních parcích. U 69 klíčových druhů, zahrnujících lvy, zebry, pakoně, žirafy a další druhy jejich stavy poklesly v průměru o více jak 60%.

Mudumba plánuje v nadcházejících měsících umístit čtyři rádiové obojky na lvy v parku Murchison Falls. WCS také pracuje na vytvoření alternativních zdrojů obživy, které mají místní lidi odradit od pytlačení a pomoci jim zapojit se do ochrany přírody. Mudumba doufá, že naučí lidi, aby mírumilovně koexistovali se lvy. "Je to moje role, moje místo, zachránit lvy," říká. "Veškerá existence závisí na lvech, stejně tak ekosystém a ekonomika. Bez nich bude savana mlčet".

Zdroj v AJ zde.

Spolupracujeme například s