21 dní loveckého safari na zabití levharta, stojí v Tanzanii cca $43,000. Z toho 58,6% šlo přímo pro dodavatele lovu. Méně než 5% šlo vládě na ochranu zvířat a zbytek byl utracen za letenky, charterové lety, poštovné, zabalení a zaslání trofejí a "běžný příspěvek vládě". Žádná zmínka o tom, že by něco šlo do fondu mistní komunity... Přitom tito vrahové tvrdí, že podporují ochranu zvířat a místní komunity. Tyhle čísla jednoznačně potvrzují to, že více jak 90% z celkové sumy spolknou soukromé kapsy a sotva těch 10% jde na ochranu zvířat. Srovnat výdělek z fotosafari a loveckého safari si můžete třeba v tomto článku zde.

Celý článek

wildafricaNa jihu Tanzanie byl při nedávném biologickém průzkumu objeven nový druh hada. Oblast ve které byl had nalezen nebude zveřejněna, protože by se tak pytláci mohli dozvědět, kde toto vzácné zvíře hledat. Nový druh byl pojmenován po dceře jednoho z výzkumníků - Matildy Horned Viper (Atheris matildae). Český název není ještě znám.

Had je cca 60 cm dlouhý s malými růžky nad očima. Jasně zbarvený had je podobný Usambara Bush Viper (Atheris ceratophora), ale nový druh je podstatně větší. Habitat této zmije se odhaduje pouze na několik čtverečních kilometrů. Tato oblast se podle autorů studie díky těžbě dřevěného uhlí dále zmenšuje.

zmije trbd--7199_lr_copy

Foto: WCS

Vědci záměrně nechtějí uvádět přesnou lokalitu, ve které se had nachází, protože mají obavu z pytláků, kteří nelegálně loví vzácná, exotická zvířata. V současné době je obchod s divokou zvěří druhým největším nelegálním obchodem na světě, hned po obchodu s drogami a plazi tvoří velkou část z nelegálně obchodovaných zvířat.

Ilegální lov plazů v divočině, může mít devastující účinky na jejich populace. Podle WCS ohrožuje pytlačení v různých částech Afriky existenci mnoha druhů zvířat ve volné přírodě. Tato zmije by mohla být pytláky ohrožena, protože zmije rodu Atheris jsou populární domácí zvířata zejména kvůli jejich pestrému zbarvení.

Vědci založili malou kolonii pro chov hadů, kteří budou Mezinárodní Unií pro ochranu zvířat klasifikováni jako kriticky ohrožení.

Studie popisuje objev nového druhu a byla publikována v 12/2011 v časopise Zootaxa

Zdroj v AJ zde. 

Spolupracujeme například s