21 dní loveckého safari na zabití levharta, stojí v Tanzanii cca $43,000. Z toho 58,6% šlo přímo pro dodavatele lovu. Méně než 5% šlo vládě na ochranu zvířat a zbytek byl utracen za letenky, charterové lety, poštovné, zabalení a zaslání trofejí a "běžný příspěvek vládě". Žádná zmínka o tom, že by něco šlo do fondu mistní komunity... Přitom tito vrahové tvrdí, že podporují ochranu zvířat a místní komunity. Tyhle čísla jednoznačně potvrzují to, že více jak 90% z celkové sumy spolknou soukromé kapsy a sotva těch 10% jde na ochranu zvířat. Srovnat výdělek z fotosafari a loveckého safari si můžete třeba v tomto článku zde.

Celý článek

stop trophy huntingAfričtí lvi jsou americkými lovci odhodlanými ulovit trofej hnáni k vyhynutí, varují organizace na ochranu volně žijících živočichů.

Lvi, kteří jsou již nyní ohrožováni farmáři, ale také zmenšováním a fragmentací jejich teritorií, jsou nyní přivedeni na pokraj vyhubení právě díky rostoucí poptávce po jejich trofejích, jako jsou kůže, zuby, drápy a další části jejich těl (pozn. překladatele - číňané například používají lví kosti pro výrobu vína - tygry již totiž stihli téměř vyhubit). Jeff Flocken z IFAW (mezinárodní fond na ochranu zvířat) řekl: "Král džungle směřuje k vyhubení, a přesto američané pokračují v jeho zabíjení kvůli "sportu. Nastal čas, kdy je nutné toto nesmyslné zabíjení a neudržitelnou praxi zastavit."

Koalice ochranářských organizací se spojily a založily petici, ve které požádaly Bílý dům, aby zařadil afrického lva jako ohrožené zvíře a zakázal dovozy trofejí jako jsou lebky, drápy, části těl, kůže, které mohou být prodávány za tisíce dolarů. Koalice, která se skládá z těchto členů - IFAW,the Humane Society of the United States, Humane Society International, Born Free and Defenders of Wildlife říká, že dvě třetiny ze všech lvů zabitých kvůli sportu v posledních 10 letech, byly dovezeny do USA (náš nadační fond s některými z nich spolupracuje).

Lev, Botswana

Koalice dále říká, že v Africe žilo před 100 lety více jak 200 000 lvů a toto číslo dnes kleslo na 23 000 - 40 000 zvířat (pozn. odhady se v tomto mnohdy liší a dnes ty nejčernější hovoří o cca 12 000 lvech v celé Africe). Lvi jsou vyhubeni již ve 26 afrických zemích. Tahle praxe je ještě zhoršována lovci trofejí, kteří touží mít trofej od vůdce smečky. Smrt dominantního samce totiž učiní smečku nestabilní a nový samec pak často pozabíjí všechna mláďata ve smečce, aby si zachoval svoji pozici.

Flocken řekl: "Země, které povolují lov, mají nejhorší vliv na lví populaci".

Lev a lvice zaviti pouze pro zábavu svých vrahů.

Lovci nejsou ale jedinou hrozbou. Počet obyvatel v Africe, zejména v subsaharské Africe velmi prudce roste a v roce 2050 může dosáhnout 1,75 miliardy. Divoké oblasti jsou zmenšovány, když ustupují zemědělské půdě, staví se přes ně silnice - kontroverzní dálnice přes Serengeti. Někteří ochránci přírody tvrdí, že zákaz trofejních lovů není nutný. Tvrdí, že zodpovědný lov může v některých případech pomoct lvím populacím zachováním divokých oblastí.

Originál článku v AJ zde. 


 

K tomuto článku je nutné doplnit několik faktů.

Za prvé - autor článku je klasický novinář, který o stavu lvích populací nic neví a jak ze zdá, tak kontaktoval mimo ochranářů i druhou stranu barikády. Tedy ochranáře, kteří s lovem souhlasí. Kdo čte náš web pravidelně tak ví, že mezi vědci je spousta zkorumpovaných šmejdů, kteří berou peníze od loveckých organizací mimo jiné i za to, že nadhodnocují stavy lvů jen proto, aby je bylo možné legálně lovit.

Takže autorův dodatek o tom, že by zabíjení lvů, mohlo vést k jejich ochraně je naprosto zcestný a v dnešní době nemá žádnou oporu v ničem, krom slov zkorumpovaných jedinců. Mimo jiné už i Craig Packer (jeden z největších světových odborníků na chování lva), který byl placen loveckými organizacemi, byl nucen uznat, že jeho výzkumy potvrzují, že lovci snižují populace lvů. Učinil tak ovšem až po té, co mu lovecké organizace přestaly platit jeho výzkumy.

Dnes jsou pro lvy jednoznačně největší hrozbou právě lovci trofejí, kteří v Africe ročně zabijí minimálně 733 lvů, pouze pro svoji zábavu.

Za druhé, se například v tomto čerstvém článku zde, můžete přesvědčit, jak "blahodárný" vliv maji lovci na populace predátorů, v tomto případě vlků.

Vláda USA utratila více jak 40 milionů dolarů za to, aby zachránila a navrátila vlky zpět do přírody. Vlkům se v přírodě začalo dařit a tak úředníci loni v květnu povolili jejich lov ("zcela jistě" za tím nestála žádná lovecká lobby...). Hovada, která si říkají "lovci" dokázala co umí. Za necelý rok snížili stavy vlků o cca 40%. Zde je krásně vidět, jak funguje "ochrana přírody", když se jí chopí tihle lidé. Přitom je prokázáno, že vlci mají příznivý vliv na zdraví a životaschopnost jiných druhů zvířat, zejména jejich kořisti.

Dnes se v Africe ve stejné situaci nacházejí lvi, gepardi, levharti a jiná zvířata. Bohužel jsou také zabíjena jménem "ochrany přírody". Proti tomuto vyvražďování je nutné se postavit. Lvy jenutné začít chránit teď.

Spolupracujeme například s