NosorožecStrážci z Ezemvelo KZN Wildlife Field a členové Hluhluwe-Umfolozi Park (HiP) protipytlácká jednotka (APU) zastřelili podezřelého pytláka v přestřelce v Makhamisa části parku v pozdním sobotním odpoledne 5. 2. 2011. Zaměstnanci Ezemvelo dříve obdrželi informaci, že se v parku ten den chystá zastřelení nosorožce.

Když se blížil západ slunce, zaměstnanci Ezemvelo slyšeli 3 výstřely blízko nich. Přiblížili se k místu výstřelů a zahlédli 2 podezřelé pytláky. Jeden z podezřelých, který byl ozbrojený R-1, okamžitě začal na zaměstnance střílet, ti palbu opětovali a zastřelili ho. Druhý unikl, zahodil 303 pušku. Nikdo ze skupiny Ezemvelo nebyl zraněn. Protože už byla tma a nikdo nemohl ihned lokalizovat mrtvolu nosorožce, hledání bylo zahájeno helikoptérou brzy ráno v neděli 6. 2. 2011.

Ezemvelo také ohlásilo ztrátu 2 dalších nosorožců dvourohých. Mrtvoly byly objeveny ten samý víkend v jiné KZN chráněné oblasti. Mrtvoly bez rohů byly nalezeny v Zibozini oblasti v Ophathe Game Reserve v pátek 4. 2. 2011. V únoru bylo zabito v parku několik nosorožců. Jen v loňském roce 2010 bylo v JAR zabito 333 nosorožců. Park Hluhluwe-Umfolozi je známý právě díky nosorožcům.

Zdroj v AJ. 

Spolupracujeme například s