21 dní loveckého safari na zabití levharta, stojí v Tanzanii cca $43,000. Z toho 58,6% šlo přímo pro dodavatele lovu. Méně než 5% šlo vládě na ochranu zvířat a zbytek byl utracen za letenky, charterové lety, poštovné, zabalení a zaslání trofejí a "běžný příspěvek vládě". Žádná zmínka o tom, že by něco šlo do fondu mistní komunity... Přitom tito vrahové tvrdí, že podporují ochranu zvířat a místní komunity. Tyhle čísla jednoznačně potvrzují to, že více jak 90% z celkové sumy spolknou soukromé kapsy a sotva těch 10% jde na ochranu zvířat. Srovnat výdělek z fotosafari a loveckého safari si můžete třeba v tomto článku zde.

Celý článek

Téměř 1,5 tuny slonoviny a nosorožčích rohů bylo zhruba před 14 dny zabaveno policií ve městě Matola v Mosambiku. Jednalo se historicky o největší zabavené množství kontrabandu v jižní Africe. Policie převezla 65 (124 kg) nosorožčích rohů a 340 sloních klů (1160 kg) do policejního skladu v Maputu. Odhadovaná hodnota slonoviny a nosorožčích rohů je 76 mil. randů (152 milionů korun).

V pátek 22.5. v časných ranních hodinách se ale jako mávnutím kouzelného proutku všechen kontraband ze skladu "ztratil". Místo bylo zajištěno třemi visacími zámky, ke kterým vlastnil klíče stejný počet lidí. 

Zprávy o tom kolik čeho a jak se vlastně ztratilo, se zatím velmi různí. Dle některých se ztratily pouze nosorožčí rohy, podle jiných i sloní kly.

Není to poprvé ani v Africe, ani v Mosambiku, kdy se ztratily věci, které byly oficiálně ve "státní péči". Celé to ale dokresluje smutnou situaci v Africe, kdy jsou do obchodu s částmi těl zvířat zapojeni jak policejní, tak další státní úředníci a drancují tak svoji vlastní zem. O to víc jsou pak směšnější veškeré frašky s pálením slonoviny nebo nosorožčích rohů, které opravdu k ničemu nevedou a zasvěceným jsou jen k smíchu.

Dle deníku News24 bylo v souvislosti s ukradenými kly a rohy zatčeno 6 lidí. Národnosti zatčených nejsou známy a není známo, jestli byly kly nebo rohy získány zpět.

Rohy byly získány pravděpodobně ze zvířat upytlačených v národním parku Kruger.

Zdroj v AJ zde a zde.

Spolupracujeme například s