21 dní loveckého safari na zabití levharta, stojí v Tanzanii cca $43,000. Z toho 58,6% šlo přímo pro dodavatele lovu. Méně než 5% šlo vládě na ochranu zvířat a zbytek byl utracen za letenky, charterové lety, poštovné, zabalení a zaslání trofejí a "běžný příspěvek vládě". Žádná zmínka o tom, že by něco šlo do fondu mistní komunity... Přitom tito vrahové tvrdí, že podporují ochranu zvířat a místní komunity. Tyhle čísla jednoznačně potvrzují to, že více jak 90% z celkové sumy spolknou soukromé kapsy a sotva těch 10% jde na ochranu zvířat. Srovnat výdělek z fotosafari a loveckého safari si můžete třeba v tomto článku zde.

Celý článek

Letecká společnost South African Airways nám udělala obrovskou radost, když vyhlásila embargo na lovecké trofeje a nebudou převážet lovecké trofeje lvů, slonů, nosorožců a tygrů. Takže je vidět, že některé společnosti znovu nabývají rozum a nehodlají se podílet na vraždění vzácných zvířat pro zábavu pomatenců.

Před pár dny jsme na Facebooku zveřejnili potěšující zprávu, ve které jsme sdělili, že letecká společnost South African Airways dostala rozum a nehodlá se podílet na vraždění vzácných zvířat. Jak už to tak bývá, tak je všechno jinak. Důvod tohoto velice rychlého embarga nebylo to, že by se SAA zželelo zabíjených zvířat. Byly to peníze. SAA totiž dostala v Austrálii pokutu za to, že přepravovala falešně označené trofeje zabitých zvířat. Austrálie totiž jako jedna z mála zemí zakázala import trofejí určitých druhů zvířat, o čemž jsme dříve informovali. Lovci trofejí a s nimi spřažené lovecké firmy zákaz porušily a na zásilku nechali zapsat "mechanical equipment" tedy něco jako mechanické zařízení. 

saa copy

Česká republika nehodlá zatím následovat příkladu Austrálie. Již přes rok jednáme s MŽP například o tom, aby ministerstvo navrhlo podobný zákaz a také aby zveřejnilo jména českých zabijáků ohrožených druhů zvířat. MŽP ale chrání místo zvířat právě ty vrahy.

K embargu na lovecké trofeje se po SAA, která k tomu byla víceméně donucena pokutou, přidala další letecká společnost Emirates. Nyní se v zahraničí rozbíhají další, mimořádně důležité petice. Komu není osud zabíjených zvířat lhostejný, prosíme podepisujte petice. Pokud si zabijáci zvířat nebudou domů přivézt trofeje, sníží se počty zabitých zvířat. Nyní je důležitá petice na leteckou společnost Quantas. Podepsat můžete zde. Jedná se sice o web v angličtině, ale je to velice jednoduché.

EMIRATES - díl 2. Letecká společnost Emirates šla mnohem dál, než SAA, která dostala pokutu a její embargo se tak týká pouze několika druhů zvířat. Emirates s platností od 15.5. 2015 nebude přepravovat žádné lovecké trofeje zvířat spadajících pod CITES a jako bonbónek na dortu dodala, že nepřepraví ani lovecké trofeje druhů, které nejsou ohrožené.

My jsme dnes kontaktovali 65 leteckých společností, které budou v příštích dnech vyzvány, aby se přidaly k tomuto embargu ( Citát od - Bohumila Stejskala: "Tož, zas nejaké formality!").
Na rozdíl od většiny zahraničních organizací nepožadujeme zákaz transportu pouhých několika druhů zvířat, ale naprostý ban na lovecké trofeje. Stydíme se za organizace, které si prosazují ban pouze na zvíře se kterým pracují.

Již nyní se dají na internetu získat různé informace, které ukazují, jak si které aerolinky vedou a co mají povoleno nebo naopak zakázáno. Protože nemáme informace ze všech aerolinek ověřené neručíme za informace, které vidíte v následující tabulce.

ban letecke spol

Spolupracujeme například s