21 dní loveckého safari na zabití levharta, stojí v Tanzanii cca $43,000. Z toho 58,6% šlo přímo pro dodavatele lovu. Méně než 5% šlo vládě na ochranu zvířat a zbytek byl utracen za letenky, charterové lety, poštovné, zabalení a zaslání trofejí a "běžný příspěvek vládě". Žádná zmínka o tom, že by něco šlo do fondu mistní komunity... Přitom tito vrahové tvrdí, že podporují ochranu zvířat a místní komunity. Tyhle čísla jednoznačně potvrzují to, že více jak 90% z celkové sumy spolknou soukromé kapsy a sotva těch 10% jde na ochranu zvířat. Srovnat výdělek z fotosafari a loveckého safari si můžete třeba v tomto článku zde.

Celý článek

Na první pohled velice pozitivní zpráva přišla z Číny, která s okamžitým efektem zakázala dovoz slonoviny na dobu 1 roku. Čína je největším světovým importérem a spotřebitelem pašovaných klů.

Nejmenovaný úředník The State Administration of Forestry (Státní lesnická správa) řekl, že zákaz dovozu je konkrétním krokem, který povede ke snížení poptávky po slonovině. Dále řekl, že dočasný zákaz umožní orgánům posoudit jeho vliv na ochranu slonů před tím, než přijdou na řadu další, efektivnější kroky.

Vláda také varovala svoje občany, aby si domů nepřivaželi žádnou slonovinu. Kritici ovšem tvrdí, že kampaň k informování veřejnosti je nedostatečná, protože mnozí Číňané ani netuší, že slonovina se dá získat jen ze zabitého slona (říká se, že předpokládají, že kly slonům dorůstají podobně jako například jelenům parohy).

Originál článku v AJ zde.


Jedná se o velice důležitý krok. Doufejme, že na něj budou navazovat další. Pokud se ale na zprávu podíváme i z jiného úhlu, tak už bohužel vidíme i negativa, která stále přetrvávají. Tento zákaz totiž nebude mít vůbec žádný vliv na pašovanou slonovinu, která se do země dostává různými cestami.

Spolupracujeme například s