21 dní loveckého safari na zabití levharta, stojí v Tanzanii cca $43,000. Z toho 58,6% šlo přímo pro dodavatele lovu. Méně než 5% šlo vládě na ochranu zvířat a zbytek byl utracen za letenky, charterové lety, poštovné, zabalení a zaslání trofejí a "běžný příspěvek vládě". Žádná zmínka o tom, že by něco šlo do fondu mistní komunity... Přitom tito vrahové tvrdí, že podporují ochranu zvířat a místní komunity. Tyhle čísla jednoznačně potvrzují to, že více jak 90% z celkové sumy spolknou soukromé kapsy a sotva těch 10% jde na ochranu zvířat. Srovnat výdělek z fotosafari a loveckého safari si můžete třeba v tomto článku zde.

Celý článek

Nový výzkum ukázal, že v období 2010-2012, bylo podle odhadů zabito kvůli slonovině přes 100 000 slonů. To je v průměru 33 630 slonů ročně.
Tato studie poskytuje první ověřitelný odhad vlivu probíhající slonovinové krize na populaci slonů v Africe a potvrzuje spekulace o rozsahu této krize. Vědci čerpali data z intenzivních monitorovacích programů z celé Afriky.

Nejvíce bylo prostudováno Samburu v Keni, kde bylo zaznamenáno každé narození a smrt slonů v posledních 16 letech v dlouhodobém monitorovacím programu, který vede George Wittermeyer z univerzity v Coloradu. Na tomto programu se také spolupodílí Kenya Wildlife Service a také jeho spoluzakladatel, organizace Save the Elephants.

Tým použil informace a data z 45 sloních populací v Africe.

Za poslední desetiletí se podíl nelegálně zabitých slonů vyšplhal z 25% na 60-70%. Taková čísla způsobují mezi ochranáři poplach, protože studie ukazuje, že když pytlačení slonů přesáhne 54%, tak se sloní populace již nestačí reprodukovat a povede to k jejímu poklesu.

Všechny regiony Afriky se potýkají s neudržitelnou úrovní pytlačení. Situace je nejhorší ve střední Africe. Vrchol pytlačení byl v roce 2011, kdy bylo kvůli slonovině zabito přes 40 000 slonů.

"Pro slony v Africe je to komplikovaná situace. Některé populace, například v Botswaně, stále rostou. Takhle nová studie potvrzuje, že počty slonů klesají ve východní, střední a jižní Africe", říká Iain Douglas-Hamilton, zakladatel Save the Elephants.

Originál článku v AJ zde.

Spolupracujeme například s