21 dní loveckého safari na zabití levharta, stojí v Tanzanii cca $43,000. Z toho 58,6% šlo přímo pro dodavatele lovu. Méně než 5% šlo vládě na ochranu zvířat a zbytek byl utracen za letenky, charterové lety, poštovné, zabalení a zaslání trofejí a "běžný příspěvek vládě". Žádná zmínka o tom, že by něco šlo do fondu mistní komunity... Přitom tito vrahové tvrdí, že podporují ochranu zvířat a místní komunity. Tyhle čísla jednoznačně potvrzují to, že více jak 90% z celkové sumy spolknou soukromé kapsy a sotva těch 10% jde na ochranu zvířat. Srovnat výdělek z fotosafari a loveckého safari si můžete třeba v tomto článku zde.

Celý článek

stop trophy huntingBotswanský prezident Seretse Khama Ian Khama oznámil, že od roku 2014 budou zakázány lovy v Botswaně. Řekl, že počty divoce žijících zvířat klesají alarmujícím tempem. "Příští rok bude v Botswaně naposledy povoleno lovit. Uvědomili jsme si, že pokud se nebudeme starat o naše zvířata, budeme mít obrovský problém v oblasti cestovního ruchu", řekl dále prezident.

Prezident také odsoudil nárůst pytlačení slonů. "Zvýšili jsme počet vojáků a policistů v rezervacích. Včera naši důstojníci zadrželi 5 lidí s 12 kly v okolí Národního parku Chobe. Dva jsou Batswanové a 3 ze Zimbabwe", řekl prezident Khama.

Sloni způsobují v některých oblastech určité problémy místním lidem. Prezident jim slíbil pomoc, ale zároveň řekl, že není možné tyto zvířata zabíjet, protože jsou zdrojem příjmů z turismu. Sloni jsou totiž jedním z hlavních lákadel pro turisty. Dále sdělil, že zvýší náhradu škody na úrodě spáchanou slony z 35% na 100%. Pokud se týká náhrady škod způsobených predátory na dobytku, budou zabité kusy nahrazeny živými.

Prezident dále apeloval na místní obyvatele aby pomáhali v boji proti pytlačení, protože v loňském roce bylo v jižní Africe upytlačeno 448 nosorožců a letos již 450 a do konce orku zbývají ještě dva měsíce.

Originál článku v AJ zde.


Tahle neuvěřitelná zpráva z Botswany je povzbuzením pro všechny, kteří na celém světě bojují proti zabíjení zvířat kvůli zábavě dementních lidských individuí. Prezident projevil obrovskou odvahu, protože lovecká lobby je velice silná a neváhá používat pro prosazení svých zájmů úplatky, ale i jiný druh nátlaku. V dněšní době je trofejní lov nebo lovení pro zábavu naprosto neudržitelné a neobhajitelné a u některých druhů zvířat pomáhá k jejich vyhubení.

Nezbývá než doufat, že si z něj ostatní politici a další státy vezmou příklad. Toto také může sloužit jako velice důležitý precedens v jednání s politiky.

Spolupracujeme například s