Celníci v Hong Kongu zabavili 4 tuny slonoviny v kontejnerech, které pocházejí z Keně a Tanzanie. Na černém trhu by hodnota zabavených sloních klů měla hodnotu přibližně 3 400 000 dolarů (cca 65 milionů kč). Bylo nalezeno 1209 sloních klů a menší množství výrobků ze slonoviny.
Znamená to, že jen kvůli této zásilce bylo zabito přes 600 slonů.
Kontejnery byly označeny jako plastový šrot a Roscoco fazole. Do Hong Kongu byly odeslány minulý týden. Tip na zásilku pocházel od kolegů z Číny. Úřady v Číně zatkly 7 osob, kterým hrozí vězení na 2 - 7 let a pokuta ve výši 2 - 5 milionů HK dolarů (cca 5 - 7,5 milionu kč).
Afrika je domovem necelého půl milionu slonů, kteří jsou ohroženi pytlačením, lovem a ztrátou habitatu.
Velice smutné na celé této zprávě je to, že země, které se chlubí jednou z nejlepších a nejpřísnějších ochran přírody na světě, tak tragicky selhávají. K tomu všemu navíc Tanzanie usiluje o opětovné povolení obchodu se slonovinou. Počet upytlačených slonů v Africe dramaticky narůstá. V některých kauzách se zdá, že má prsty sám CITES (organizace, která má mít obchod pod dohledem). Ročně je v Africe zabito několik desítek tisíc slonů jen proto, že hlupáci v Asii, ale i turisté z Evropy a jiných kontinentů, touží po vlastnictví něčeho, co pochází ze slonoviny.
Kolik takových kontejnerů jsme neobjevili? Do Asie se začínají pašovat stále víc části lvích těl, které jsou v Asii používány. Jak zastavit Čínu?
Než se zodpovědní probudí, může být pozdě. V této krátké zprávě je zmínka o tom, že ve dvou známých parcích v Tanzanii, v národním parku Mikumi a v rezervaci Selous, poklesl počet slonů za poslední 3 roky o 42%.