21 dní loveckého safari na zabití levharta, stojí v Tanzanii cca $43,000. Z toho 58,6% šlo přímo pro dodavatele lovu. Méně než 5% šlo vládě na ochranu zvířat a zbytek byl utracen za letenky, charterové lety, poštovné, zabalení a zaslání trofejí a "běžný příspěvek vládě". Žádná zmínka o tom, že by něco šlo do fondu mistní komunity... Přitom tito vrahové tvrdí, že podporují ochranu zvířat a místní komunity. Tyhle čísla jednoznačně potvrzují to, že více jak 90% z celkové sumy spolknou soukromé kapsy a sotva těch 10% jde na ochranu zvířat. Srovnat výdělek z fotosafari a loveckého safari si můžete třeba v tomto článku zde.

Celý článek

Poslední lví samec v oblasti Bumi Hills byl nedávno tragicky zastřelen lovcem trofejí. Níže je uveden popis jeho života, jako lvího samce smečky z Bumi za posledních 5 měsíců. My všichni budeme postrádat toto neobyčejné zvíře a přejeme si, abychom udělali víc, aby se zabránilo jeho smrti.

Tragédie 

Zlepšené lovecké schopnosti a nově nalezená chuť po buvolím mase, které upřednostňovali před jinými zvířaty, nakonec vedly Mandebvu a jeho smečku k hrozné tragédii. Jakmile se hladina jezera po deštích zvedla, na živiny bohaté záplavové oblasti, na kterých se pásly spousty zvířat, zmizely pod vodní hladinou. Býložravci, včetně buvolů, byli nuceni se přesunout do vnitrozemí a smečka lvů je byla nucena následovat.

Lev Mandebvu ještě v plné síle.

Lev Mandebvu ještě v plné síle.

Neoplocená jižní hranice chráněné oblasti Bumi Hills Wildlife, je sdílena s pozemkem, na kterém je povolen odstřel zvířat za peníze a lev je bohužel jedna z nejvíce ceněných trofejí (snad všem je jasné, proč se tyto hovada snaží pronajmout pozemky v těsné blízkosti parků a rezervací, stejně tak zabili obrovské a nádherné sloní samce, které znal celý svět z TV za hranicemi parku Amboseli). Smečka trávila většinu času tam nebo v blízkosti této hranice a následovali stádo buvolů. Uvědomili jsme si, že existuje reálné nebezpečí, že se smečka může přesunout mimo chráněnou oblast anebo, že se Mandebvu stane obětí kulky lovců trofejí. Bohužel, ačkoliv pro něj byla naplánována koupě sledovacího obojku, abychom mohli sledovat jeho pohyb, bylo to uděláno příliš pozdě. Tato chyba ho stála život.

Profesionální lovec, jeho stopaři a stráž z místních úřadů pověsili pořádný kus hrošího masa na strom, který převyšoval řeku Nyamasango v místě, kde mírně se svažující břehy poskytují perfektní místo k přechodu všem zvířatům. Tato kontroverzní praxe štvaní a lákání, zejména velkých kočkovitých šelem, na místo kde lovci čekají v úkrytu za použití masa, byla používána k lovu po celá staletí.  Zvláště v členitém terénu jižní Afriky.

Na tento strom byla zavěšena návnada, na kterou zabijáci lva Mandebvu přilákali.

Na tento strom byla zavěšena návnada, na kterou zabijáci lva Mandebvu přilákali.

Mandebvu se tragicky rozhodl v tento osudový den, že "maso zdarma" bylo příliš neodolatelné, aby se ho zřekl a byl zastřelen na samé hranici, na které pracovaly naše proti-pytlácké hlídky. Pracovaly neúnavně několik měsíců, aby se pokusili zabezpečit oblast před pytláky a jejich drátěnými smyčkami. Je smutně ironické, že po vší této tvrdé práci, která byla vynaložena, aby toto území bylo bezpečné pro zvířata, která zde nyní žijí, je to ještě méně bezpečné, protože profesionální výpravy zabijáků rozpoznaly, že se mnoho zvířat vrátilo zpět do oblasti a více tak v těchto oblastech loví.

Existuje celá řada otázek, které mohou být vzneseny. Hlavní otázkou však zůstává, jestli vůbec dostaneme nějakou odpověď: 

  • Je v lovecké praxi obhajitelné zastřelení posledního lvího samce v oblasti?
  • Je lákání zvířete zvyklého na vozidla, k hranici fotografické oblasti (oblast, kam jezdí turisté fotografovat) za použití návnad etické? Kde je "vzrušení z lovu" při střílení na zvíře, ke kterému můžete přijet v autě na vzdálenost 5 metrů?
  • Pokud je nám známo, skupiny lovců jsou registrováni u Safari Club International (SCI), kteří nejenže tvrdí, že jsou "lídři chránící svobodu lovu a celosvětově propagují ochranu zvířat", ale také tvrdí, že " je skutečně rozdíl v tom, že darovali US 47milionů pro ochranu zvířat na celém světě od roku 2000". Jsou si vědomi taktiky, být zaměstnáni těmito skupinami?
  • Výprava tvrdí, že lovila více jak 10 let výhradně v oblasti Omay North a South blocks, která má rozlohu 1milion akrů. Jestliže obhajitelně obhospodařovali divokou zvěř v těchto oblastech, proč musí vozit jejich klienty 4 hodiny od jejich kempu na hranice s Bumi Hills Wildlife, aby provedli jejich lov?

 

Budeme velmi postrádat zvíře, které přišlo jako otrhaný tulák a přeměnilo se v krále naší džungle. Každému, kdo měl to privilegium se s ním setkat, dal neocenitelné vzpomínky. Můžeme jen doufat, že zasel semínka pro budoucí generace. V prostředí, kde máme štěstí, že jsme obklopeni obrovským množstvím divokých zvířat, z nichž každé má svůj vlastní charakter, hrál Mandebvu hlavní roli v našich životech. Odpočívej v pokoji náš příteli.

Celý článek najdete v originále zde.


Co dodat? Snad jen to, že už by se konečně někdo z těch pohlavárů nahoře, kteří tuto hrůznou zábavu můžou zakázat, měl probudit. Jakou radost může mít člověk z toho, že zabije poslední zvíře v oblasti? Jakou radost mu přinese lov, při kterém je zvíře přilákáno na návnadu a on čeká zbaběle v úkrtytu, ze kterého zabíjí? Co vede firmu k tomu, aby vozila tyto šmejdy na hranice chráněných oblastí a velice často i za ně, ať už s vědomím "lovce" nebo bez jeho vědomí. Za vším jsou pouze peníze a naprostá debilita člověka, který si myslí, že je lovec. Přitom je to zbabělý vrah, který se pak mezi stejně postiženými chlubí mrtvolou. Kam spěje lidská společnost? Velice smutná je další věc, že bohužel i mezi lidmi, kteří pracují se zvířaty se nachází zpousta těch, co pro tuhle odpornou zábavu mají pochopení a tvrdí, že je přínosná. Jak přínosné je pro zvířata v dané oblasti, že byl zabit poslední samec, vůdce smečky?  Tito lidé by měli říct, že to je opravdu přínosné, ale pouze pro peněženku člověka, který vlastní tuto továrnu na smrt.

Spolupracujeme například s