21 dní loveckého safari na zabití levharta, stojí v Tanzanii cca $43,000. Z toho 58,6% šlo přímo pro dodavatele lovu. Méně než 5% šlo vládě na ochranu zvířat a zbytek byl utracen za letenky, charterové lety, poštovné, zabalení a zaslání trofejí a "běžný příspěvek vládě". Žádná zmínka o tom, že by něco šlo do fondu mistní komunity... Přitom tito vrahové tvrdí, že podporují ochranu zvířat a místní komunity. Tyhle čísla jednoznačně potvrzují to, že více jak 90% z celkové sumy spolknou soukromé kapsy a sotva těch 10% jde na ochranu zvířat. Srovnat výdělek z fotosafari a loveckého safari si můžete třeba v tomto článku zde.

Celý článek

Slon africkýDalší z památek UNESCO, která je zapsána na seznamu světového dědictví v Tanzanii - Selous Game Reserve, může být prohlášena za "světovou památku v ohrožení". Zdá se, že vláda Tanzanie nadále plánuje otevření uranového dolu a stavbu přehrady ve Stieglerově rokli (Stiegler´s Gorge), jak jsme se dozvěděli včera.

Toto je druhá akce Tanzanie, ve které provokuje přední světové agentury na ochranu památek. Je to velmi podobné situaci, když vyšlo najevo, že vláda má v úmyslu postavit dálnici přes Serengeti, přímo přes některé z nejvíce zranitelných krajin národního parku, kdy hrozí rozdělení migračních tras velkých stád pakoňů, zeber a dalších zvířat.

Ochránci přírody, nevládní organizace a jednotlivci se znovu spojují a budují další koalici podobné "Save the Serengeti" , tentokrát kvůli Selousu, jedné z posledních velkých přírodních rezervací ve východní Africe , která má více než 50.000 čtverečních kilometrů. 

Silnice přes Serengeti plánovaná Kikweteho režimem, jde ruku v ruce s řadou dalších mega projektů, které autor tohoto článku nazývá "koridorem destrukce" špiní renomé Tanzanie v zahraničí v době, kdy se tanzanský cestovní ruch pokouší přilákat více návštěvníků do země, ale nezodpovědné útoky od ministra turismu Ezekiela Maigeho který nedávno nazval výbor UNESCO pro světové dědictví "bezvýznamným celkem", k tomu nepřispívají. Je to naprosté odvrácení se od cílů prvního prezidenta Tanzanie Juliuse Nyerereho.

Pravidelný zdroj z Dar es Salaamu řekl přes noc: "Cestovní ruch je potenciálně nejdůležitějším udržitelný hospodářský sektorem Tanzanie. Můžeme vydělat více peněz za delší dobu, vytvořit více pracovních míst a zavést větší investice než v těžbě uranu v Selousu. Těžba uranu může trvat možná 25 nebo 30 let a poškození životního prostředí je obrovské. Jednou bude zdroj vypleněn, nemám opravdu žádný jiný popis situace, bude to stejné jako u našich ložisek zlata. "Investoři" se budou pohybovat a zanechají nám zničenou krajinu s obrovskými dírami v zemi. 

"Dnes je to Selous, zítra Tanga Marine National Park, další den to může být jezero Natron. Seznam je dlouhý a stále roste. Rozvoj musí být v souladu s životním prostředím, kdy bere v potaz dlouhodobé vlivy na naše životní podmínky, musí být široce odsouhlasen a ne diktován diktátory. "

Originál článku v AJ zde.

Spolupracujeme například s