21 dní loveckého safari na zabití levharta, stojí v Tanzanii cca $43,000. Z toho 58,6% šlo přímo pro dodavatele lovu. Méně než 5% šlo vládě na ochranu zvířat a zbytek byl utracen za letenky, charterové lety, poštovné, zabalení a zaslání trofejí a "běžný příspěvek vládě". Žádná zmínka o tom, že by něco šlo do fondu mistní komunity... Přitom tito vrahové tvrdí, že podporují ochranu zvířat a místní komunity. Tyhle čísla jednoznačně potvrzují to, že více jak 90% z celkové sumy spolknou soukromé kapsy a sotva těch 10% jde na ochranu zvířat. Srovnat výdělek z fotosafari a loveckého safari si můžete třeba v tomto článku zde.

Celý článek

LevVláda Botswany se nachází v pokročilé fázi soudního řízení, které má vést k zákazu lovu divokých zvířat ve prospěch fotografického safari. Mluvčí ministerstva přírody, životního prostředí a cestovního ruchu to sdělila na workshopu v Yarona Contry Lodge začátkem tohoto týdne.

Archibald Ngakayagae říká, že bude využívat nové vědecké poznatky od ochránců přírody. Dr. Mike Chase ukazuje, že počty některých druhů divoké zvěře se za posledních deset let kvůli lovům, pytlačení a požárům snížily až o 90%. Plán na podporu fotografického safari proti lovu je nyní perspektivní, Ngakayagae říká a dodává, že v budoucnu nebudou vydávány jakékoli kvót pro lov. Lov lvů byl v Botswaně pozastaven v roce 2007, aby se mohla zvýšit populace těchto koček. Oddělení ochrany přírody je znepokojeno zmenšujícím se počet lvů v místech, jako jsou rezervace Khutse Game Reserve, Central Kgalagadi Game Reserve a Kgalagadi Transfrontier Park, kde je konflikt mezi lidmi a predátory na vzestupu. Tato kampaň k přechodu na fotografické safari je podporována turistickými operátory, kteří provozují fotografické safari v Deltě Okavango a v regionu Kasane, ale kampaň rozdělila ochránce přírody v Botswaně, protože někteří z nich tvrdí (pozn. - pravděpodobně ti, co jsou zapojeni do této odporné činnosti), že lovecké kvóty vydané komunitám, které žijí v blízkosti oblastí s divokou zvěří, pomáhají posilovat a rozvíjet místní komunity. Výsledky výzkumu, které představil před několika týdny Chase ukazují, že Delta Okavango utrpěla za posledních 15 let "katastrofické" ztráty. Studie zjistila, že stavy 11 druhů poklesly o 61%, od roku 1996, kdy byl proveden průzkum v oblasti Ngamiland. Počet pštrosů poklesl o 95%, počet pakoní o 90%, dále se snížily stavy buvolců česebe o 84%, zmizelo 81% prasat savanových a kudu (pozn. -povšimněte si, že se jedná o zvířata, která tito zabijáci vyhledávají) a téměř dvě třetiny žiraf. "Počty pakoňů klesly pod 500 chovných párů, což je minimum, aby byli schopni přežít. Jsou na pokraji lokálního vyhubení," řekl Chase.

O tomto tématu jsem psal již několik článků, které s touto tématikou úzce souvisejí. Například zde a zde.

Originál článku v AJ zde. 


Co k tomu říct... Je jasné, že za vším opět stojí peníze, protože někteří lidé konečně přišli na to, že i z živých zvířat jsou nemalé peníze. V podstatě je jedno, jestli zbohatne skupina lidí podporujících lovy nebo skupina lidí, kteří podporují safari, peníze se jen přesunou z hromady A na hromadu B. Obě varianty nejsou dobré pro obyčejného milovníka africké přírody, protože je pravděpodobné, že safari bude stále zdražovat.

Co je ale na této věci dobré je to, že z toho budou profitovat zvířata, a to je důležité. Dále je důležité, že se konečně někdo postavil proti lobby, kterou tito vrahové disponují a ukázal jednoduše čísla, která zainteresovaní odhadovali již dávno. Zvířata jsou opravdu těsně před vyhubením a jestli si nějaký idiot myslí, že za povolení odstřelů jejich počet zvýší, tak si označení IDIOT opravdu zaslouží, protože pro přírodu má stejnou hodnotu jako pytlák. Jen je obrovská škoda, že se k Botswaně nepřidaly i jiné státy.

Spolupracujeme například s