21 dní loveckého safari na zabití levharta, stojí v Tanzanii cca $43,000. Z toho 58,6% šlo přímo pro dodavatele lovu. Méně než 5% šlo vládě na ochranu zvířat a zbytek byl utracen za letenky, charterové lety, poštovné, zabalení a zaslání trofejí a "běžný příspěvek vládě". Žádná zmínka o tom, že by něco šlo do fondu mistní komunity... Přitom tito vrahové tvrdí, že podporují ochranu zvířat a místní komunity. Tyhle čísla jednoznačně potvrzují to, že více jak 90% z celkové sumy spolknou soukromé kapsy a sotva těch 10% jde na ochranu zvířat. Srovnat výdělek z fotosafari a loveckého safari si můžete třeba v tomto článku zde.

Celý článek

okapi Strašlivá tragédie zasáhla 24.6. záchrannou stanici Epulu, která leží v Okapi Wildlife Reserve v D. R. Kongu. Stanice se již několik desítek let věnuje záchraně okapi a snažila se také o jejich reintrodukci. Mimo jiné aktivity také vzdělávala místní komunitu.

   

 

 

 

 

 

 

 

V neděli ráno přepadli záchrannou stanici rebelové, kteří se pravděpodobně přišli pomstít lidem ze stanice.

  • zabili 6 lidí (podle posledních zpráv bylo zabito 7 lidí)
  • zabili 13 okapi, jedno zvíře je postřeleno
  • ukradli zásoby, potraviny
  • ukradli satelitní telefon
  • počítače a tiskárny byly spáleny nebo ukradeny
  • ukradli nebo poškodili motorová vozidla
  • spálili nebo poškodili stavby ve stanici, včetně kancelářských budov
  • vyloupili a poškodili domy a obchody v Epulu

Mezi rebely je spousta pytláků a ochranáři jim ztěžovali pytlačení, které je v D. R. Kongu, stejně jako jinde v Africe na vzestupu. Rebelové se také v rezervaci snaží obnovit těžbu zlata. Okapi patří mezi nejvzácnější zvířata Afriky a přežívá již jen v D. R. Kongu, odhady jejich počtu se velmi rozcházejí a pohybují se mezi 5 000 - 35 000 zvířaty.

Na tomto krátkém videu se můžete na vlastní oči přesvědčit o zkáze, kterou mají rebelové na svědomí.

 

Originál článku zde. 


Shodou okolností jsem měl to štěstí, že jsem se loni do Epulu dostal. Měl jsem možnost si prohlédnout celou záchrannou stanici a také si vyfotit chovaná zvířata. Většina z nich je dnes již bohužel zabita. Jsem rád, že jsem se z D. R. Konga vrátil a při projíždění jsme naštěstí neměli žádné velké problémy.

Když se zamyslíte nad tím, jak málo těchto nádherných zvířat v divočině přežívá a kolik lidí naopak každým rokem přibývá - logicky přijdete na to, že situace afrických zvířat je na mnoha místech ne kritická, ale že je již za hranicí, ze které není cesty zpět. Jak dlouho mohou okapi a jiná divoká zvířata ještě tento trend vydržet? Je smutné, že na zvířata nejsou peníze, přitom rezervace Okapi Wildlife Reserve je uznanou památkou UNESCO. Na co máme UNESCO? Jak je možné, že není více peněz na ochranu, když v Kongu sice lidé téměř nemají co jíst, ale samopalů v malé vesnici napočítáte víc než v Praze? Téměř každá pomoc lidem v Africe je silně kontraproduktivní. Čím více pomoci, tím více lidí a tím méně zvířat. Pro někoho možná tvrdě napsané, ale taková je realita této rovnice života a smrti. 

Desítky let práce Rosmarie Ruf, která věnovala svůj život pralesní okapi podobně jako Diana Fosseyová gorilám, byly zničeny během několika okamžíků. Velmi těžko a dlouho se bude obnovovat chovná základna okapi, i celá stanice. Zvířata měla totiž větší cenu, než jejich vrahové.

 

 

Spolupracujeme například s