slon1(Reuters) - Počet slonů ve dvou přírodních rezervacích v Tanzanii za poslední 3 roky poklesl o téměř 42 %, protože pytláci stále zabíjejí slony kvůli jejich klům, ukázalo sčítání, které bylo zveřejněno v úterý. Sčítání slonů v Selous Game Reserve a v národním parku Mikumi ukázalo, že jejich počty klesly ze 74 900 v roce 2006 na 43 552 v roce 2009.

Sčítání bylo provedeno organizací "Tanzania Wildlife Research Institute", jako součást vládního plánu na zachování přírody. Na tento rychlý pokles reagoval prezident Jakaya Kikwete, který nařídil vyšetřování, jak sdělila v úterý jeho kancelář.

Ochránci přírody odhadují, že celková populace slonů v Tanzanii se pohybuje mezi 110 000 a 140 000, což z ní činí jedno z největších sloních útočišť v Africe. Ale v posledních letech zažívá Tanzanie a sousední Keňa prudký nárůst pytláctví, kdy pytláci zabíjejí slony a nosorožce kvůli jejich klům a rohům, které se prodávají v Asii jako šperky nebo se používají k tradiční medicíně..

TRAFFIC (ochranářská organizace, která sleduje trendy v obchodování s divokými zvířaty) uvedla ve svém prohlášení minulý týden, že rok 2011 byl rekordní a zababavilo se v něm nejvíc slonoviny.

Sloni, největší suchozemští savci, jsou také pod tlakem na mnoha částech kontinentu díky ztrátě přirozeného prostředí o které je lidé připravují, dále kvůli znečišťování ovzduší a klimatickým změnám. Jejich počet klesl během pár desítek let z odhadovaných několika milionů na cca 470 000 - 685 000, jak říkají ochránci přírody.

Kikwete také nařídil společnosti "Tanzania Wildlife Research Institute" prošetřit zmizení vzácného poddruhu antilopy vrané (Hippotragus niger roosevelti) z národních parků a mají také hledat způsoby, jak reintrodukovat tato zvířata alespoň do jednoho z parků, uvádí se v prohlášení.

V poslední úmluvě o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy (CITES) z roku 2007 bylo dohodnuto devítileté moratorium na další obchodování se slonovinou, potom co bylo prodáno 105 tun slonoviny z Botswany, Namibie, Jižní Afriky a Zimbabwe do Číny a Japonska.

Zdroj v AJ zde.


Je zvláštní vidět, jak se prezident  na jedné straně "zasazuje" o vyšetřování něčeho, co z větší části sám svými rozhodnutími způsobil a na druhé straně chce postavit dálnici a železnici přes Serengeti, nechat těžit uran v Selousu a sodu u jezera Natron. Pokud mu tedy tak moc záleží na zvířatech, tak proč v Serengeti hodlá udělat podobnou věc, kterou udělali v Mikumi? Výsledky své práce přece nyní jasně vidí a to stejné bude čekat na zvířata v Serengeti, jen ten pokles bude ještě prudší a hrozivější. Tento drastický pokles slonů není pro lidi, co se o tyhle věci zajímají ničím překvapivým, ale kdy konečně uvěří i další zodpovědní, že není čas na řeči, jestli jsou nebo nejsou zvířata ohrožena? Než se tito pantátové probudí, může být již pozdě. Proto pokud máte rádi slony i jiná zvířata, sdílejte prosím tyto informace mezi co největší počet vašich známých.

 

Spolupracujeme například s