Nosorožci se zabíjí kvůli rohůmZimbabwe navrhuje prodej 5 tun nosorožčích rohů ze svých zásob.

Mnoho ochránců přírody se tohoto návrhu obává, protože mají v paměti jeden z posledních "výprodejů" slonoviny z roku 2008, který vedl ke zvýšenému pytlačení slonů afrických a asijských, které přetrvává dodnes. samozřejmě by se tímto spustila lavina dalších krvavých vražd nosorožců, kterých bylo jen v loňském roce v JAR zabito více jak 300.

Pytláci berou pouze roh, celé zvíře nechávají na místěNosorožci jsou zabíjeni kvůli svým rohům. Za jejich smrt mohou hlupáci a pomatenci, kteří do dnešních dnů věří, že jejich roh má léčivé nebo jiné účinky. Což je samozřejmě hloupost. Vědecké studie dávno prokázaly, že roh nemá žádný vliv na zdraví, ani na sexuální život. Zejména tradiční asijská medicína pomáhá decimovat stavy nosorožců, protože v Asii je po nosorožčích rozích a také po sloních klech největší poptávka.

Sklad nosorožčích rohů a sloních klů

Vláda místo aby zničila zásoby nosorožčích rohů se je snaží výhodně zpeněžit.Korupce je v Africe zcela běžná, ostaně stejně jako u nás. Bohužel ale v Africe na úplatné lidi doplácí svými životy kriticky ohrožená zvířata. Cena nosorožčího rohu je dnes (v roce 2011) na cca 60 000 USD (více jak milion korun) za kilogram. Takže jednoduchým výpočtem přijdeme na to, že Zimbabwe by z tohohle obchodu získala cca 300 milionů dolarů a to už politikům i pytlákům stojí za to. V loňském roce bylo v Zimbabwe zatčeno 144 pytláků a jen 3% z nich bylo odsouzeno. Přístup úřadů je velice laxní a někdy bývají pytláci po výslechu ihned propuštěni. Je to bohužel začarovaný kruh.

Jen pár procent pytláků skutečně končí za mřížemi.

Spolupracujeme například s